Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Znaleziona w Elblągu kapsuła czasu z 1937r. to prawdziwy skarb

Ukryty w skrzyni skarb odkryto podczas prac ziemnych na Gęsiej Górze w Elblągu. Fot. M. Stankiewicz

To zadziwiający przypadek, że na kilka miesięcy przed 777 rocznicą założenia Elbląga znaleziono kapsułę czasów pochodzącą z jubileuszu 700-lecia miasta z 1937 roku.

Skrzynię odkryto podczas prac budowlanych na Gęsiej Górze, w miejscu nazywanym przez elblążan ”pomnikiem”. W skrzyni znajdowały się przemoczone i częściowo zniszczone pamiątki związane z jubileuszem miasta i budowanym z tej okazji monumentem ku pamięci żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Pomnik przetrwał drugą wojnę światową, ale został zniszczony przez władze komunistyczne.

Okazuje się, że pamiątki miały więcej szczęścia, bo znaleziono je dopiero teraz. Nie wiadomo dlaczego kapsuła straciła szczelność. Były tam różne dokumenty, gazety, przeźrocza, mapy i monety. Wszystko trafiło do pracowni konserwacji papieru w Bibliotece Elbląskiej. Jak mówią specjaliści chyba nie wszystko da się się uratować. Trwa suszenie papierów. Potem przejdą one proces dezynfekcji w specjalnej komorze. Dopiero potem przyjdzie czas na konserwację, która potrwa kilka miesięcy.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Kapsuła czasu została zakopana w 1937 roku pod mauzoleum żołnierzy poległych w I wojnie światowej, które mieszkańcy zbudowali na jubileusz 700-lecia Elbląga. Fot. M. Stankiewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, skarb, skrzynia
Elbląg i Mrągowo głosują na projekty budżetów obywatelskich

Tylko do północy można głosować na ponad sto pomysłów przyjętych w tegorocznym budżecie obywatelskim w Elblągu. W Elblągu do południa swoje głosy oddało ponad 13 tysięcy...

Zamknij