Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmiany w przychodniach. Pacjentów będzie wspierał koordynator

Fot. fotolia

Od 1 października przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej powinny wyznaczać tzw. koordynatorów. Ma on wesprzeć pacjentów w procesie leczenia.

Funkcję koordynatora w przychodniach POZ sankcjonuje ustawa z 2017 roku, ale dopiero kilka dni temu zostało opublikowane zarządzenie Prezesa NFZ w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów w POZ. Przepisy nie wymagają, aby była to osoba nowo zatrudniona. Co na to lekarze?

Zdania są podzielone – niektórzy już zatrudniają takich koordynatorów, inni twierdzą, że w przypadku mniejszych przychodni stawka dla koordynatora byłaby zbyt niska, co oznaczałoby trudności w znalezieniu osoby, która godziłaby się na zarobki rzędu 1600 złotych brutto. W tej sprawie rozmowy z ministrem zdrowia prowadzi Związek Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie.

00:00 / 00:00

W zarządzeniu czytamy, że od 1 października – koordynator ma skupić się na działaniach profilaktycznych. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie programów zarządzania chorobą, czyli opieki koordynowanej dla pacjentów chorych przewlekle. Od 1 stycznia 2022 roku sukcesywnie do programu będą włączane kolejne schorzenia i choroby: nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, choroby tarczycy.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w służba zdrowia, pacjent, POZ
Pacjentów poradni będzie wspierał koordynator. Czym się będzie zajmował?

Od 1 października poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej powinny wyznaczyć koordynatora, który wesprze swoich pacjentów w procesie leczenia. Wzmocnienie profilaktyki zdrowotnej w przychodniach przewiduje pilotażowy projekt NFZ-u,...

Zamknij
RadioOlsztynTV