Zmiany w przychodniach. Pacjentów będzie wspierał koordynator
Od 1 października przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej powinny wyznaczać tzw. koordynatorów. Ma on wesprzeć pacjentów w procesie leczenia.
Funkcję koordynatora w przychodniach POZ sankcjonuje ustawa z 2017 roku, ale dopiero kilka dni temu zostało opublikowane zarządzenie Prezesa NFZ w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów w POZ. Przepisy nie wymagają, aby była to osoba nowo zatrudniona. Co na to lekarze?
Zdania są podzielone – niektórzy już zatrudniają takich koordynatorów, inni twierdzą, że w przypadku mniejszych przychodni stawka dla koordynatora byłaby zbyt niska, co oznaczałoby trudności w znalezieniu osoby, która godziłaby się na zarobki rzędu 1600 złotych brutto. W tej sprawie rozmowy z ministrem zdrowia prowadzi Związek Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie.
W zarządzeniu czytamy, że od 1 października – koordynator ma skupić się na działaniach profilaktycznych. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie programów zarządzania chorobą, czyli opieki koordynowanej dla pacjentów chorych przewlekle. Od 1 stycznia 2022 roku sukcesywnie do programu będą włączane kolejne schorzenia i choroby: nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, choroby tarczycy.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Niebojewska