Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarła 19. osoba zakażona koronawirusem. Potwierdzono nowe przypadki w regionie, wszystkie z jednego powiatu

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 79 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 10 z województwa warmińsko-mazurskiego. Resort podał również, że zmarł dziewiętnasty pacjent. Łącznie zakażonych jest 1717 osób.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 22 osób z woj. śląskiego, 12 osób z woj. lubelskiego, 12 osób z woj. opolskiego, 11 osób z woj. małopolskiego, 10 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 6 osób z woj. świętokrzyskiego, 2 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i podlaskiego.

Z naszego regionu wszystkie osoby zakażone pochodzą z powiatu nowomiejskiego, to pięć kobiet i pięciu mężczyzn. Wszyscy są w stanie dobrym, przebywają w kwarantannie domowej. Są to kolejne przypadki tzw. transmisji lokalnej, to znaczy że te osoby zostały zakażone na miejscu, w kraju

– powiedział rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

00:00 / 00:00

Powiat nowomiejski to obecnie największe ognisko koronawirusa w Warmińsko-Mazurskiem. W sumie jest tam 15 potwierdzonych przypadków.

Pod koniec tygodnia informowaliśmy o pozytywnym wyniku na obecność koronawirusa u dyrektorki powiatowej stacji sanepidu. A po posiedzeniu sztabu antykryzysowego o kolejnych zagrożonych zakażeniem – staroście, burmistrzu, dwóch wójtach i komendantach policji i straży pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim.

W sobotę przeprowadzono tam pierwsze testy na obecność koronawirusa i jak przyznaje starosta nowomiejski Andrzej Ochlak, jego wynik jest negatywny. Poinformował także o kolejnej turze testów znacznej części mieszkańców, która odbędzie się w najbliższą środę.

00:00 / 00:00

Część nowomieszczan twierdzi, że powiatowa inspektor sanitarna uruchomiła łańcuch zakażeń. Tezę tę obala Janusz Dzisko, wojewódzki inspektor sanitarny, który przekonuje, że szefowa nowomiejskiego sanepidu najprawdopodobniej zakaziła się od innej osoby. Przeprowadzono testy jej rodziny, w tym także osób, które wróciły zza granicy i wszystkie wyniki są negatywne.

00:00 / 00:00

Łącznie na Warmii i Mazurach potwierdzono 56 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że w szpitalu w Bytomiu zmarła kolejna, dziewiętnasta osoba zakażona koronawirusem. To 75-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące.

W sumie w Polsce zakażonych jest 1717 osób.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

 

Autor: P. Karpiszen/D. Grzymska/PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w region, Warmia i Mazury, ministerstwo zdrowia, uwaga, pilne, koronawirus, zakażenia
Gminy mogą się starać o pieniądze na zakup komputerów dla uczniów i nauczycieli. „Wypłaty będą ekspresowe”

Od 1 kwietnia samorządy mogą ubiegać się o pieniądze na zakup sprzętu do zdalnej nauki dla uczniów i nauczycieli. Jak informuje Ministerstwo Edukacji, do rozdysponowania jest...

Zamknij
RadioOlsztynTV