Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zły sen zwiększa poziom stresu

Fot. fotolia

Niespokojny sen lub jego niewystarczająca ilość, mogą zwiększać poziom stresu o 30 proc. – wskazują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Według Sleep Council nastolatki potrzebują od ośmiu do dziewięciu godzin snu, dorośli od siedmiu do dziewięciu godzin.

Z badań opublikowanych na łamach czasopisma „Nature Human Behavior” wynika, że niespokojny sen lub jego brak negatywnie oddziałuje na funkcje kory przedczołowej, która wpływa na działanie pamięci roboczej, planowaniu ruchów i działań, rozważaniu ich konsekwencji, a także hamuje spontaniczne i często gwałtowne stany emocjonalne, których źródłem jest podwzgórze i układ limbiczny.

Badania, w których mierzono ilość snu i jego jakość, pozwoliły naukowcom ocenić, jaki będzie poziom stresu u uczestników badania następnego dnia. Podsumowując, badanie wykazało, że zły sen może zwiększyć poziom stresu danej osoby nawet o 30 procent.

„Badanie wskazuje, że niewystarczający sen wzmacnia poziom lęku i, przeciwnie, głęboki sen pomaga zmniejszyć taki stres” – wyjaśnia dr Eti Ben Simon z Centre for Human Sleep Science, główna autorka badania. „Osoby z zaburzeniami lękowymi często zgłaszają zaburzenia snu, ale rzadko poprawa snu jest uważana za kliniczne zalecenie obniżania lęku” – dodaje ekspert.

Według Sleep Council nastolatki w wieku od 12 do 18 lat potrzebują od ośmiu do dziewięciu godzin snu, podczas gdy dorośli w wieku od 18 do 65 lat powinni spać od siedmiu do dziewięciu godzin.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nie żyje Bronisław Sałuda

W wieku 93 lat zmarł Bronisław Sałuda - wydawca, pisarz, dziennikarz, w czasach stalinowskich i gomułkowskich (lata 1954 - 1966) dyrektor ówczesnej delegatury Polskiego Radia w...

Zamknij
RadioOlsztynTV