Żegnaj Mistrzu
Wspominamy prof. Bohdana Głuszczaka – aktora, reżysera, choreografa, pedagoga, twórcę największych sukcesów Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych.
Zespołem kierował od 1959 roku przez 30 lat. Zrealizował 22 widowiska, w których wykorzystał muzykę Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego. Czesław Niemen komponował ją specjalnie do spektakli mimów z Olsztyna – ostatni raz w 1998 do przedstawienia „Aktor i Błazen” w reż. B. Głuszczaka.
Początkowo teatr tworzyło 12 osób. W czasach świetności zespół liczył 35 aktorów, na co dzień pracowników kilku olsztyńskich spółdzielni inwalidzkich. Łącznie przez Pantomimę Olsztyńską przewinęło się ponad 200 osób. Występowali w kraju i zagranicą, wszędzie przyjmowani byli entuzjastycznie.
Bohdan Głuszczak uważany był za prekursora arteterapii, czyli terapii przez sztukę.
Wykładał na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie oraz na Uniwersytecie W-M w Olsztynie.
Profesor miał 80 lat. Zmarł 3 lutego. Został pochowany na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie.
W Olsztyńskim Tygodniku Teatralnym Bohdana Głuszczaka wspominali Tadeusz Prusiński, autor książki”Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej” oraz Adam Hajduczenia, aktor Olsztyńskiego Teatru Lalek, niegdyś uczeń Profesora. W dalszej części audycji usłyszymy też fragmenty wywiadu, którego Bohdan Głuszczak udzielił mi w 2008 roku w 55-lecie swojej pracy twórczej.
(alip/as)