Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarł Bohdan Głuszczak, twórca Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych

Bohdan Głuszczak Fot. Łukasz Węglewski

W Olsztynie zmarł Bohdan Głuszczak – wieloletni dyrektor Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych, reżyser i aktor, profesor sztuk teatralnych. Miał 80 lat.

Urodził się 1 stycznia 1936 roku w Hajnówce na Podlasiu. Dzieciństwo częściowo spędził w warszawskim Domu Dziecka. Ukończył liceum w Paczkowie, a w lipcu 1953 roku zamieszkał w Morągu. W tym też roku rozpoczął karierę artystyczną w teatralnym zespole amatorskim w Zalewie. W 1959 ukończył Wydział Reżyserski Teatru Niezawodowego, a w 1964 roku Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im.Leona Schillera w Łodzi. W 1967 roku ukończył Wydział Reżyserii PWST w Warszawie.

Bohdan Gluszczak, fot. Sławomir Ostrowski

Bohdan Gluszczak, fot. Sławomir Ostrowski

Od 1959 roku zaangażował się w działalność Pantomimy Olsztyńskiej, regionalnego teatru amatorskiego głuchoniemych. Głuszczak został kierownikiem artystycznym zespołu, a następnie przez 30 lat, do 1989 roku, był jej dyrektorem i twórcą największych spektakli.

Głuszczak zrealizował z Pantomimą 14 dużych widowisk, w tym sześć najgłośniejszych, które przyniosły im sukcesy i sławę, m.in. „Kaprysy”, „Apokalipsę” i „Szopkę Polską”. Głuszczak z Pantomimą odbył 22 podróże zagraniczne do 25 krajów.

Był autorem 120 realizacji scenicznych – autorskich, reżyserskich i choreograficznych. Współpracował z wieloma wybitnymi twórcami, m.in. Augustynem Blochem, Agnieszką Holland, Andrzejem Konicem, Jerzym Grzegorzewskim. Jerzym Jarockim, Adamem Hanuszkiewiczem i Stanisławem Hebanowskim, aktorami Markiem Walczewskim i Gustawem Holoubkiem oraz muzykiem Czesławem Niemenem.

Bohdan Głuszczak i teatr Pantomima Olsztyńska uważani są za prekursorów arteterapii czyli terapii sztuką. Olsztyński twórca zmarł rano w hospicjum po długiej i ciężkiej chorobie.
Był nietuzinkowym twórcą – tak o zmarłym w Olsztynie Bohdanie Głuszczaku mówi olsztyński dziennikarz i publicysta Tadeusz Prusiński.

Tadeusz Prusiński poznał Bohdana Głuszczaka w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Pisał wtedy publikację o olsztyńskiej pantomimie. Pod koniec 2015 roku ukazała się jego książka „Milczący komedianci, rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej”:

Profesora Głuszczaka wspomina Adam Hajduczenia, aktor olsztyńskiego Teatru Lalek:

00:00 / 00:00

Posłuchaj archiwalnej rozmowy (nagranie z 5.02.2002r.) Tadeusza Prusińskiego z Bohdanem Głuszczakiem:

00:00 / 00:00

Pogrzeb Bohdana Głuszczaka – 10 lutego, o godz. 14, na cmentarzu przy ul. Poprzecznej w Olsztynie

(Karp/as/os)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
OBO zostanie usprawniony

Głosowanie na Olsztyński Budżet Obywatelski ma być usprawnione. Trzeba też wyeliminować kilka nieścisłości formalnych. Spostrzeżenia związane z poprzednimi edycjami zbiera Olsztyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych - mówi...

Zamknij
RadioOlsztynTV