Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zdrowia i życia elbląskich seniorów strzeże nowoczesna technologia

Bransoleta SOS. Fot. Materiały prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Elbląg jest jednym z miast, które wdrożyło pilotażowy program teleopieki nad seniorami. Jest ona dedykowana osobom starszym po 60. roku życia, a także niepełnosprawnym i przewlekle chorym, które w ciągu dnia pozostają w domu bez opieki bliskich.

Teleopieka to system przywoławczy działający w domu podopiecznego całą dobę – mówi Mirosława Mariańska wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

00:00 / 00:00

System składa się z telefonu oraz opaski na rękę z przyciskiem SOS, który po naciśnięciu, w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia, powoduje automatyczne uruchomienie połączenia w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji.

Tego typu forma wsparcie daje osobom starszym poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie w nocy, kiedy wszystkie instytucje opiekuńcze są zamknięte.

00:00 / 00:00

Obecnie w Elblągu z teleopieki korzysta około 50 osób. Jeszcze w tym roku planowany jest zakup kolejnych urządzeń, które trafią do seniorów.

 

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, MOPS, senior, teleopieka
Bocian w… areszcie. Policjanci ze Szczytna zatroszczyli się o ranne zwierzę

Policjanci ze Szczytna uratowali młodego bociana, który ranny błąkał się w poniedziałek wieczorem po trasie krajowej numer 57 na odcinku Szczytno-Biskupiec. Funkcjonariusze dostali w jego sprawie...

Zamknij
RadioOlsztynTV