Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Zdrowe Życie” w Elblągu. Będą bezpłatne badania i konsultacje ze specjalistami

Zdrowe życie

W sobotę (10 września) w Elblągu wzdłuż ulicy Stary Rynek stanie mobilna strefa zdrowia. W ramach projektu „Zdrowe Życie”, przez cały weekend w godzinach od 10 do 19, będzie można bezpłatnie wykonać badania profilaktyczne, a ich wyniki skonsultować z lekarzami specjalistami.

O projekcie rozmawiamy z jego współorganizatorami.

3 pytania do… Andrzeja Śliwki, wiceministra aktywów państwowych

Andrzej Śliwka – wiceminister aktywów państwowych

Mobilna strefa zdrowia już w ten weekend zawita do Elbląga. Jakie bezpłatne badania mogą wykonać mieszkańcy regionu?

To bardzo dobra wiadomość, że Elbląg znalazł się na trasie mobilnej strefy obok takich miejscowości jak między innymi Toruń, Biłgoraj, Stalowa Wola czy Częstochowa. Liczę, że mieszkańcy naszego regionu będą chętnie korzystać z możliwości wykonania bezpłatnych badań i konsultacji ze specjalistami. W strefie zdrowia będzie można wykonać na przykład EKG, USG płuc, spirometrię, zbadać poziom cukru we krwi czy skontrolować znamiona. Wszystkie wyniki będzie można skonsultować z lekarzami specjalistami – radiologiem, pulmonologiem, dermatologiem, internistą. Dodatkowo, będzie można wyrobić kartę EKUZ czy na przykład potwierdzić profil zaufany. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszańców do poświęcenia czasu i zadbania o siebie i swoich najbliższych.

Jaki jest cel projektu „Zdrowe Życie”?

Celem projektu „Zdrowe Życie” jest podnoszenie świadomości wśród Polaków na temat wykonywania regularnych badań. Wychodzimy do mieszkańców polskich miast z ofertą bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich. Mobilne strefy zdrowia to także pokazanie Polakom, że na regularne badania nigdy nie powinno zabraknąć czasu w naszych napiętych harmonogramach. „Zdrowe Życie” to także promocja zdrowego stylu życia i dostępnych programów profilaktycznych czy pomoc w dbaniu o zdrowie szczególnie po okresie pandemii.

Dlaczego Ministerstwo Aktywów Państwowych zaangażowało się w projekt „Zdrowe Życie”?

Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, NFZ, PZU i Kancelarią Prezydenta RP postanowiliśmy zadbać o zdrowie Polaków po trudnym okresie pandemii. Dzisiaj podnoszenie poziomu świadomości na temat profilaktyki zdrowotnej jest dużym wyzwaniem. Warto podkreślić, że jednym ze współorganizatorów jest spółka Skarbu Państwa – PZU. To jeden z wielu przykładów zaangażowania państwowych firm w projekty, które są społecznie ważne i potwierdzenie tego, że społeczną odpowiedzialność biznesu mają one wpisane w swoje DNA.

3 pytania do… Andrzeja Jaworskiego, prezesa PZU Zdrowie

Andrzej Jaworski – prezes PZU Zdrowie

Dlaczego tak ważne jest, by regularnie zachęcać Polaków do monitorowania stanu swojego zdrowia?

Ponieważ profilaktyka zdrowotna ratuje życie. Takie mamy czasy, że żyjemy bardzo intensywnie często zapominając, że powinniśmy o siebie dbać. Wielu Polaków nie jest świadomych tego, że mają problemy ze zdrowiem. Nawet jeśli coś podejrzewają, to dopóki ból i inne dolegliwości nie zaczynają wpływać na nasze życie, nie idą do lekarza. Warto sobie uświadomić, że wszyscy jesteśmy w grupie ryzyka, a receptą na długie i zdrowe życie jest wykonywanie regularnych badań. To ważne szczególnie teraz, po pandemii koronawirusa.

Mobilne gabinety gościły już w sześciu polskich miastach. Czy obserwujecie Państwo duże zainteresowanie tym projektem?

Tak, do tej pory zrealizowaliśmy nasz projekt w sześciu miastach: Warszawie, Łomży, Stalowej Woli, Biłgoraju, Toruniu i Krasnymstawie. Widzimy duże zainteresowanie, ponieważ wykonaliśmy już około 8000 badań i konsultacji lekarskich. Aktualnie absolutnie rekordowa, pod względem frekwencji, była strefa zdrowia w Toruniu. Wykonano tam blisko 2400 badań i konsultacji. Teraz czas na Elbląg – mam nadzieję, że mieszkańcy regionu licznie skorzystają z przygotowanej przez nas oferty.

Gdzie jeszcze będzie można spotkać mobilną strefę zdrowia?

Jednym z naszych priorytetów jest, by mobilne gabinety docierały nie tylko do dużych miast, ale też mniejszych ośrodków miejskich. Teraz czas na Elbląg, następnie z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich będzie można skorzystać w Częstochowie, Busko-Zdroju, Tomaszowie Mazowieckim oraz Działdowie.

Panorama Elbląga. Fot. M. Stankiewicz

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, profilaktyka, lekarz specjalista, bezpłatne badania
Profilaktyka z… walizki. Policjanci dostali nowe narzędzie do edukacji nauczycieli i rodziców

Edukacja prosto z walizki. Taką nową pomoc dydaktyczną będą wykorzystywali oleccy policjanci. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olecku otrzymali edukacyjną walizkę narkotykową. Zawiera ona różne...

Zamknij
RadioOlsztynTV