Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Maturzyści w całej Polsce napisali próbne egzaminy z języka polskiego, również w warmińsko-mazurskim

fot. Przemysław Getka

Dzisiaj w całym kraju rozpoczęły się próbne matury, egzaminy nie są obowiązkowe. Dziś – język polski, jutro matematyka, a w piątek – egzamin z języka obcego.

Maturzyści z województwa warmińsko-mazurskiego mieli pierwszą próbę generalną przed egzaminem dojrzałości. W całej Polsce trwały do 12.00 próbne matury organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

– Mimo trudnej sytuacji epidemicznej na przeprowadzenie egzaminów zdecydowała się mniej więcej połowa szkól z naszego regionu. To dobry sprawdzian dla uczniów, jednak o wszystkim decyduje dyrekcja – mówi Wojciech Cybulski warmińsko-mazurski wicekurator oświaty.

00:00 / 00:00

– W poprzednim roku matury przebiegały w takim samym reżimie sanitarnym. Uczniowie muszą mieć cały czas maseczki, mogą je zdjąć dopiero, kiedy zajmą miejsce przy swoim stole – mówi Rafał Zachwieja, wicedyrektor Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Nowym Mieście Lubawskim, gdzie znajduje się również liceum ogólnokształcące.

00:00 / 00:00

Uczniowie w domu mogli pobrać materiały ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Próbną maturę właśnie w ten sposób pisał m.in. Jakub Tomaszek z jedenastego liceum ogólnokształcącego w Olsztynie.

Po pierwszym podobnym egzaminie, który pisaliśmy na początku roku, wiedziałem czego się spodziewać. Nie było źle, chociaż nie ukrywam, że większość z nas zależy na tym, żeby jeszcze przed prawdziwym egzaminem przekonać się, jak to wygląda w szkole

– mówi Jakub Tomaszek.

00:00 / 00:00

Próbną maturę w szkole ma za sobą Hubert Chwojko z pierwszego liceum ogólnokształcącego im. Adam Mickiewicza w Olsztynie.

Pisaliśmy maturę w salach lekcyjnych, w małych 12-osobowych grupach, żeby móc zachować odpowiedni odstęp od innych. Obowiązkowe był maseczki, ale do tego chyba wszyscy się już przyzwyczailiśmy. Mieliśmy okazję przećwiczyć niemal wszystkie maturalne procedury

– mówi Hubert Chwojko.

00:00 / 00:00

W tym roku matury rozpoczną się 4 maja i potrwają do 27 maja. Egzaminy ustne, ze względu na sytuację epidemiczną, nie będą obowiązkowe.

Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w CKE, reżim sanitarny
Otwarcie m.in. hoteli, basenów i stoków narciarskich. Rząd podjął decyzje ws. luzowania obostrzeń

- Od wielu tygodni obserwujemy stabilizację zachorowań na Covid-19, jednak liczba zgonów jest wciąż niepokojąca. Przedstawiamy nasze decyzje dotyczące ewentualnych luzowań i funkcjonowania gospodarki w reżimie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV