Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbigniew Babalski: Prezydent RP został według mnie oszukany

Zbigniew Babalski – poseł Prawa i Sprawiedliwości. Fot. P. Getka

O pracach nad Krajowym Planie Odbudowy, prawem oświatowym, powrotem Wojska Polskiego do Ostródy i wersji drogi ekspresowej S-5 mówił w Porannych Pytaniach Zbigniew Babalski – poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

W ostatnich dnia odbyło się posiedzenie Sejmu, podczas którego debatowano o Krajowym Planie Odbudowy. Prezydent RP Andrzej Duda nie poparł ostatecznie zmian, które były proponowane w Ustawie o Sądzie Najwyższym. W rezultacie procedowanie ustawy i odblokowanie KPO zostało przeniesienie na styczeń 2023 roku.

Zbigniew Babalski podkreślił, że podpisał się pod projektem ustawy i że Prezydent RP Andrzej Duda miał pewne zastrzeżenia dotyczące konstytucyjności. Dodał, że premier Mateusz Morawiecki jest gotów przedyskutować wszelkie rozwiązania zawarte w projekcie ustawy, także w rozmowie z przedstawicielami Solidarnej Polski.

Polski parlament przyjmuje ustawy, a nie w Brukseli. Podpisałem się pod projektem ustawy. Niech prawnicy się mocno pochylą nad tym

– podkreślił Babalski.

Prezydent RP Andrzej Duda odmówił w czwartek podpisania ustawy wzmacniającej pozycję kuratorów, zaproponowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, nazywana jako Lex Czarnek. Poseł Zbigniew Babalski podkreślił, że Minister Przemysław Czarnek z pewności będzie przygotowywał kolejny projekt ustawy.

Myślę, że w ustawie nie chodzi o pozycję kuratorów. Tu chodzi o dopuszczenie właściwie bez żadnego nadzoru, a jeśli już to minimalny do szkół, różnych organizacji i stowarzyszeń, które właściwie domagają się, żeby bez konsultacji z rodzicami mogły dowolnie wchodzić do szkół i wpływać na kształtowanie naszych dzieci i młodzieży

– zaznaczył poseł.

W Ostródzie odbyła się promocja na pierwszy stopień podoficerski. Stopień kaprala otrzymało ponad 400 żołnierzy służących w jednostkach wojskowych 16. Dywizji Zmechanizowanej. Wkrótce Wojsko Polskie powróci do miasta, gdzie powstanie batalion czołgów.

Zabiegałem od kilku lat o powrót Wojska Polskiego do Ostródy. Od 2 lutego 2023 roku rozpoczyna się nabór żołnierzy i jednostka będzie tworzona. Bezpieczeństwo Ostródy i województwa warmińsko-mazurskiego na pewno zostanie zwiększone. 

– powiedział Zbigniew Babalski.

Na zakończenie rozmowy poseł Prawa i Sprawiedliwości wypowiedział się na temat planowanych wariantów przebiegu trasy S-5, która ma połączyć się docelowo z autostradą A-1.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Autor: K.Kaszubski
Redakcja: Ł.Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, PiS, Prawo i Sprawiedliwość, Zbigniew Bablski, KPO
Posłowie w Radiu Olsztyn: zrobimy wszystko, by unijne pieniądze trafiły do Polski

Goście Porannych Pytań rozmawiali o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, co miałoby doprowadzić do odblokowania unijnych środków dla Polski. Krzysztof Kaszubski rozmawiał z posłami Marcinem Kulaskiem...

Zamknij
RadioOlsztynTV