Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Posłowie w Radiu Olsztyn: zrobimy wszystko, by unijne pieniądze trafiły do Polski


Goście Porannych Pytań rozmawiali o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, co miałoby doprowadzić do odblokowania unijnych środków dla Polski. Krzysztof Kaszubski rozmawiał z posłami Marcinem Kulaskiem i Wojciechem Kossakowskim.

Nie ma zgody na to, byśmy przyjmowali ustawy w trybie pilnym bez ekspertyz – oświadczył w Porannych Pytaniach poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek. Projekt taki złożyli w Sejmie posłowie PiS. Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym miałaby odblokować unijne wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy.

To nie jest tak, że jesteśmy na ostatniej prostej do przyjęcia ustawy. My Lewica jako opozycja, zrobimy wszystko, by pieniądze z Unii Europejskiej trafiły do Polski. Nikt nie ulegnie jednak szantażowi, bo padły ze strony premiera słowa o tym, że ustawa ma być przyjęta bez poprawek.

Poseł PiS Wojciech Kossakowski przeczy temu, że opozycja jest szantażowana przez rząd.

Nie ma tu żadnych szantaży. Od wielu tygodni prowadziliśmy z Komisją Europejską bardzo intensywny dialog na temat Krajowego Planu Odbudowy i wypełnienie ich realizacji pod względem kamienia milowego dotyczącego wymiaru sprawiedliwości. Od początki dążyliśmy do racjonalnego rozwiązania sporu z jednoczesnym poszanowania zasad konstytucyjnych i suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej.

Projekt ustawy zakłada, że sądem dyscyplinarnym dla sędziów sądów powszechnych, sędziów sądów wojskowych oraz sędziów Sądu Najwyższego będzie Naczelny Sąd Administracyjny. W Sejmie ma dziś odbyć się pierwsze czytanie projektu ustawy.

Koreański sprzęt dla wojska

To są bardzo dobre wiadomości – tak o przekazaniu żołnierzom z regionu czołgów K2 i armatohaubic K9 mówił w Radiu Olsztyn poseł PiS Wojciech Kossakowski. Członek sejmowej komisji obrony narodowej dodał, że liczba żołnierzy w regionie będzie rosnąć.

Nastąpiła zmiana w Węgorzewie z czego się bardzo cieszę. Nie ma tam już pułku ale jest 1. Mazurska Brygada Artylerii. Długo za tym optowałem i namawiałem ministra obrony aby taką zmianę wprowadzić. W pułku jest do 1700 żołnierzy, w brygadzie 3500 tysiąca żołnierzy. To pozwala na rozwijanie jednostki.

Poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek, który jest wiceprzewodniczącym sejmowej komisji obrony narodowej dobrze ocenia decyzje MON o zwiększeniu zdolności bojowych jednostek wojskowych na Warmii i Mazurach.

To bardzo dobra decyzja. Wojsko Polskie powinno być tam, gdzie na granicach jest największe zagrożenie dla Ojczyzny. Skoro głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski jest Federacja Rosyjska to nasza armia powinna być szczególnie mocno obecna przy obwodzie kaliningradzkim. Mamy 202 kilometry granicy z Rosją.

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział na antenie Radia Olsztyn zwiększenie stanu osobowego stacjonującej w regionie 16. Dywizji Zmechanizowanej i wyposażenie jej w nowoczesne czołgi K2 oraz armatohaubice K9, których pierwsze egzemplarze już trafiły do jednostek w Morągu i Węgorzewie. Do dywizji mają trafić także systemy rakietowe HIMARS.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Unia Europejska, komisja europejska, Marcin Kulasek, kamienie milowe, Wojciech Kossakowski, Sąd Najwyższy
Posłowie o unijnych funduszach dla Polski i próbie odwołania ministra sprawiedliwości

O porozumieniu rządu z Brukselą w sprawie funduszy unijnych dla Polski dyskutowali goście Porannych Pytań Radia Olsztyn. Andrzej Piedziewicz rozmawiał z posłami Jackiem Protasem i Jerzym...

Zamknij
RadioOlsztynTV