Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbigniew Babalski: do końca czerwca polscy rolnicy otrzymają należne dopłaty

Wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi Zbigniew Babalski

– Chcemy, żeby po roku 2020 dopłaty obszarowe zostały wyrównane – podkreślił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn Zbigniew Babalski – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Niedawno odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej. Wiceminister Babalski przybliżył główne zagadnienia, które zostały wówczas poruszone.

– Spotkanie dotyczyło żelaznych tematów wokół których dyskutujemy przygotowując tzw. front w stosunku do Komisji Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o przyszłość wspólnej polityki rolnej po roku 2020. Kolejnym tematem była wymiana poglądów odnośnie mechanizmów rynkowych w zakresie rynków zbóż i cukru.

Wiceminister Babalski dodał, że w państwa Grupy Wyszehradzkiej zabiegają o utrzymanie co najmniej dwóch filarów polityki rolnej: płatności bezpośredniej i rozwoju obszarów wiejskich.

– Będziemy dążyć do tego, aby pula pieniędzy, która jest w tej chwili nie została zmniejszona. Dochodzą coraz bardziej wyraźne sygnały, że w budżecie Unii Europejskiej po roku 2020 myśli się o tym, żeby zacząć ciąć wydatki na rolnictwo. Do tego dopuścić nie możemy, ponieważ sytuacja odbije się na konsumentach. 

Zbigniew Bablski dodał, że na sytuację na rynku europejskim wpływa Brexit, którego skutki należy złagodzić. Odniósł się również do wizyty w Polsce unijnego komisarza ds. rolnictwa – Phila Hogana, który w październiku tego roku ma rozmawiać m.in. o dopłatach bezpośrednich.

W dalszej części audycji poruszony został temat powstania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który ma zacząć funkcjonować 1 września 2017 roku, po połączeniu Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych. Wiceminister Babalski przybliżył stan zaawansowania prac nad powstającą instytucją.

Zbigniew Babalski podkreślił, że nie ma zagrożenia w przekazaniu polskim rolnikom dopłat, które powinny zostać zrealizowane do końca czerwca 2017 roku.

Do wysłuchania rozmowy ze Zbigniewem Babalskim zaprasza Andrzej Piedziewicz

00:00 / 00:00

(A.Piedziewicz/Ł.Węglewski)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, Poranne Pytania, Zbigniew Babalski
Goście audycji My, Wy, Oni komentują szczyt NATO w Brukseli i pomysł połączenia wyborów samorządowych z referendum ws. konstytucji

O szczycie NATO w Brukseli, wizycie prezydenta USA w Polsce, połączeniu wyborów samorządowych z referendum ws. konstytucji i bezrobociu rozmawiali goście audycji publicystycznej My, Wy, Oni....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV