Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Goście audycji My, Wy, Oni komentują szczyt NATO w Brukseli i pomysł połączenia wyborów samorządowych z referendum ws. konstytucji

Od lewej siedzą: Ryszard Cecot, Tomasz Niedźwiecki, Krzysztof Kaszubski, Jarosław Słoma i Wiesław Gosk. Fot. BSC

O szczycie NATO w Brukseli, wizycie prezydenta USA w Polsce, połączeniu wyborów samorządowych z referendum ws. konstytucji i bezrobociu rozmawiali goście audycji publicystycznej My, Wy, Oni.

W studiu Polskiego Radia Olsztyn spotkali się przedstawiciele czterech ugrupowań politycznych. Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli:

  • Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska
  • Ryszard Cecot – Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Wiesław Gosk – Nowoczesna
  • Tomasz Niedźwiecki – Kukiz’15

………………………………………………………………………..

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

………………………………………………………………………….

Po szczycie NATO w Brukseli z udziałem prezydent USA. Zapowiedź wizyty Donalda Trumpa w Polsce

Ryszard Cecot – PSL

Nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło. Prezydent USA Donald Trump już w kampanii wyborczej zapowiadał, że nikt nikogo za darmo bronić nie będzie. Słusznie się domaga, żeby wszystkie kraje unijne przeznaczały na obronność 2 procent PKB (…) Trzeba zwiększyć środku na obronność, bo zagrożenie jest coraz większe, mam na myśli Rosję i walkę z tzw. Państwem Islamskim. Na wszystko są potrzebne pieniądze. Prezydent Polski za dużo nie porozmawiał z prezydentem USA (…) To, że Donald Trump przyjedzie do Polski to nic nadzwyczajnego. W historii inni prezydenci też przyjeżdżali nie raz, ale nawet po dwa, czy trzy razy ci sami.

Ryszard Cecot – PSL. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Wiesław Gosk – Nowoczesna

Szczyt NATO to ważne spotkanie przywódców światowych. Samo NATO jest bardzo ważnym sojuszem. Cieszy to, że Polska jest w gronie krajów, które przeznaczają środki na obronność. Cieszą też zapowiedzi podwyższenia tych środków. To co pozostało w pamięci Polaków, to niezrozumiałe przewodnictwo naszego prezydenta na szczycie (…) Prezydent stał gdzieś z boku i to może niepokoić (…) Warto się zastanowić, w którym miejscu jesteśmy i dokąd zmierzamy jako kraj. Polska powinna być wysoko postrzegana przez inne kraje, a wydaje mi się, że zmierzamy w druga stronę.

Wiesław Gosk – Nowoczesna. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Tomasz Niedźwiecki – Kukiz’15

Po szczycie Sojuszu widać dokładnie jakie państwo było najważniejsze – to oczywiście były Stany Zjednoczone. Nowy prezydent USA traktował ten szczyt bardziej jako miejsce, gdzie może poznać innych przywódców 28 państw wchodzących w skład NATO plus nowego członka Sojuszu – Czarnogórę (…) Prezydent Trump część przywódców traktował w dość lekceważący sposób i odbiegało to od sytuacji, w której prezydent Trump był a Arabii Saudyjskiej, gdzie tańczył z szablami i mówił o tym, że nie zamierza pouczać państw Zatoki Perskiej. Natomiast Europie Zachodniej wytknął, że niewystarczająco dużo płacą na obronność (…) Europa musi się zbroić. My jako Polska wydajemy 2 procent na zbrojenia i wydaje się, że w przyszłości trzeba będzie przeznaczać więcej. Albo silna armia, albo w przyszłości możemy stracić ten cenny pokój, który sobie wywalczyliśmy.

Tomasz Niedźwiecki – Kukiz’15. Fot. B. Świerkowska-Chromy


Jarosław Słoma
– Platforma Obywatelska

Z polskiego punktu widzenia najważniejsze jest to, że nie było żadnej rewolucji. Postanowienia szczytu sprzed roku z Warszawy zostały potwierdzone tzn. wojska amerykańskie i pozostali sojusznicy nadal będą w Europie (…) Cytując prezydenta Trumpa, NATO powinno w przyszłości skupić się na zagrożeniach ze strony Rosji (…) Podtrzymano wspólne stanowisko NATO odnośnie sytuacji na Ukrainie. Polska jest w gronie prymusów jeśli chodzi i udział w nakładach na zbrojenia. Niepokojącym był fakt, że prezydent Trump nie wygłosił frazy symbolicznej (…) , że atak na jednego członka NATO jest atakiem na cały Pakt. To daje do myślenia i powinniśmy być czujni, bo w kręgach amerykańskich są też tacy, którzy głoszą, że warto się zastanowić, czy atak na jakiegoś członka NATO, gdzieś tam w Europie Wschodniej wart jest zaangażowania sił amerykańskich (…) Szczyt był próbą badania się przywódców światowych, a sentymenty i antypatie dopiero będą się kształtowały.

Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Goście audycji My, Wy, Oni rozmawiali także o pomyśle połączenia wyborów samorządowych z referendum w sprawie konstytucji. Pomysł zaproponowany przez prezydenta Andrzeja Dudę nie spodobał się członkom Państwowej Komisji Wyborczej. Kolejnymi tematami było bezrobocie. Jak wynika z najnowszych danych najwyższe w kraju jest w powiecie braniewskim i bartoszyckim.

 

 

(BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, bezrobocie, debata, prezydent, duda, usa, nato, szczyt, konstytuacja
W Braniewie uroczyście pożegnano pierwszą zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa

Polski Kontyngent Wojskowy Łotwa utworzony na bazie 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy, liczy 170 żołnierzy. Wejdzie w skład Wielonarodowej...

Zamknij
RadioOlsztynTV