Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zasady oświetlenia w mieszkaniu, które podniosą codzienny komfort

Urządzając mieszkanie trzeba zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego oświetlenia. Wpłynie to na dobre samopoczucie i komfort wszystkich domowników.

Wybierając oświetlenie do mieszkania należy uwzględnić to, w jakim pomieszczeniu będzie się ono znajdowało oraz na jakim efekcie nam najbardziej zależy. Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek.

Dlaczego właściwe oświetlenie ma tak duże znaczenie?

Oświetlenie odgrywa znaczącą rolę w mieszkaniu, dlatego należy dobrze przemyśleć jego rozplanowanie, a także wybrać odpowiednie źródło światła, w zależności od preferencji i potrzeb. Dobre oświetlenie ma duże znaczenie zwłaszcza teraz, gdy większość osób przebywa w domu, gdzie uczy się, studiuje bądź pracuje. Aby nie męczyć oczy lub, co gorsza, nie popsuć wzroku, należy zadbać o odpowiednią ilość naturalnego światła i dobre oświetlenie po zmroku.

Światło ma także bardzo duży wpływ na wygląd samego mieszkania. Istotą niektórych stylów aranżacyjnych, jak np. skandynawskiego, jest dobre oświetlenie, dlatego w mieszkaniach rezygnuje się z zasłon bądź wybiera się cienkie rolety. Dodatkowo stosuje się wiele źródeł światła, jak lampy stojące, wiszące, taśmy led, lampki, świeczki, itp.

Jakie źródło oświetlenia wybrać?

Do wyboru jest bardzo wiele źródeł światła. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na naturalne światło i jeśli tylko mieszkanie na to pozwala, należy zadbać o jak największy jego dopływ do wnętrza. Kupując nowe mieszkania, np. na obido, warto wybrać mieszkanie, którego okna wychodzą na południe lub zachód, dzięki czemu wnętrza będą dobrze doświetlone i nagrzane przez promienie słoneczne. W regulowaniu dopływu światła pomogą odpowiednie rolety lub żaluzje w oknach.

Istotnym elementem mieszkania jest także oświetlenie ogólne i punktowe. Oświetlenie ogólne ma za zadanie równomiernie oświetlać całe pomieszczenie, dlatego najlepiej tutaj sprawdzi się żyrandol lub halogeny w suficie. Natomiast oświetlenie punktowe to idealny sposób na doświetlenie każdego kąta w mieszkaniu. W sypialni możemy wybrać lampkę nad zagłówkiem łóżka, by móc komfortowo czytać książkę, w łazience warto zamontować oświetlenie nad lustrem, a w kuchni odpowiednio doświetlić blat roboczy. Nie mniej ważnym elementem jest oświetlenie dekoracyjne, które być może nie zapewni dużej ilości światła, ale wpłynie na uzyskanie nastrojowego i klimatycznego wnętrza. Aby uzyskać taki efekt, uwzględnij w dekoracji mieszkania takie źródła światła jak: świeczki, lampiony i lampki. Na dodanie blasku wnętrzom świetnie wpłynie także dobranie odpowiednich dodatków w postaci luster i lśniących podłóg.

Wybierając źródło światła warto zwrócić uwagę na 3 rodzaje oświetlenia: żarówki zwykłe, żarówki led oraz świetlówki. Każde z tych źródeł różni się barwą, intensywnością oświetlenia, a także wytrzymałością i zużyciem energii.

Dopasowanie oświetlenia do pomieszczenia

Oświetlenie będzie różniło się w zależności od tego, jakie pomieszczenie urządzamy. W przypadku salonu warto wziąć pod uwagę różne źródła w światła, ponieważ to pomieszczenie pełni tak naprawdę kilka funkcji. Dlatego nie powinniśmy się ograniczać i stworzyć różne możliwości, które będzie można dopasować do okazji ‒ odpoczynku przy książce lub filmie, spotkaniu z przyjaciółmi bądź wykorzystaniem salonu jako pokój gościnny. Wybierz jeden duży żyrandol, postaw kilka lamp na podłodze, na stoliku przygotuj lampkę, a na półce miej w gotowości świeczki zapachowe oraz lampiony.

Urządzając kuchnię należy pamiętać o tym, by pomieszczenie było bardzo dobrze doświetlone, ułatwiając przyrządzanie potraw. Wybierz tutaj dobre oświetlenie ogólne, zastosuj także punktowe doświetlenie najważniejszych miejsc w pomieszczeniu, poprzez zamontowanie taśmy led lub reflektorów halogenowych. Podobnie będzie w łazience ‒ kluczowe będzie światło ogólne np. w postaci żyrandolu oraz dobre oświetlenie strategicznych miejsc, jak lustro przy którym np. się malujemy. Na półkach można ułożyć świeczki, które wpłyną na komfort długich, wieczornych kąpieli. Sypialnia powinna być miejscem, w którym można odpocząć po ciężkim dniu, zregenerować siły i dobrze się wyspać. Dlatego też światło powinno być stonowane i nienachalne, a temperatura barwowa nie powinna wynosić więcej niż 3000K.

Oświetlenie to bardzo ważny aspekt, o którym nie można zapominać urządzając mieszkanie. Dobrze dobrane źródło światła zapewni nam świetne samopoczucie oraz zdrowy wzrok.

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mieszkanie
W Szczytnie powstaną tanie mieszkania. Kolejne miasto w regionie zaangażowane w Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową

Szczytno jest kolejnym miastem w województwie warmińsko-mazurskim, które przystąpiło do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „KZN-Północ”. Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa dwóch budynków mieszkalnych w mieście,...

Zamknij
RadioOlsztynTV