Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zamknięte strefy w lasach. Nadleśnictwo wyznaczyło kilkadziesiąt takich miejsc

Bielik. Fot. RDLP

25 stref dla ptaków objętych ochroną prawną wyznaczyło Nadleśnictwo Elbląg. Króluje bielik i to jego stref jest najwięcej.

Są też orliki krzykliwe i dwa stanowiska rzadko występującego tu bociana czarnego. W tym roku tylko jedno gniazdo jest zajęte, za to strefa jest wyjątkowa, bo dzielona przez bocianią i orlikową rodzinę.

Jak podkreśla Jan Piotrowski, rzecznik Nadleśnictwa Elbląg, stref jest dużo w porównaniu w innymi nadleśnictwami, w których jest ich kilka lub nie ma wcale.

W wielu nadleśnictwach jest kilka stref, czasami jedna, a czasami nie ma ich wcale. U nas jest 25 stref. Jest to też spora powierzchnia lasu, która jest całkowicie wyłączona z użytkowania. Specjalnie chronimy ten las i gniazda ptaków, żeby mogły czuć się tu komfortowo. Mamy też jedną fajna strefę. W bliskim sąsiedztwie mamy orlika krzykliwego i bociana czarnego.

00:00 / 00:00

Leśnicy przestrzegają przed łamaniem zakazu wejścia w strefy ochronne, które mogą być całoroczne lub okresowe. W przypadku bielika strefa całoroczna wynosi 200 metrów, ale częściowa związana z gniazdowaniem młodych to już 500 metrów. Do końca lipca nie wolno zakłócać spokoju ptaków, nie można też wykonywać w pobliżu gniazd żadnych prac leśnych.

 

 

Bielik. Fot. RDLP

Orlik podczas polowania. Fot. K. Mikunda

Czarny bocian. Fot. Nadleśnictwo Młynary

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w las, ptaki, ochrona, zakaz wstępu
Bobry coraz większym problemem także w miastach

Coraz więcej powalonych drzew - to efekty działalności bobrów. Nad Jeziorem Długim w Olsztynie są setki kikutów pni lub nadgryzionych drzew. Jak mówią mieszkańcy, tak źle...

Zamknij
RadioOlsztynTV