Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -5 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zamek w Szczytnie odkrywa tajemnice. Dziś wielkie otwarcie

Od dziś, po trzech latach rewitalizacji, można zwiedzać XIV-wieczny zamek krzyżacki w Szczytnie. Roboty konserwatorskie i rekonstrukcyjne trwały od 2019 roku.

Zostały odkopane wcześniej będące pod ziemią pozostałości murów zamku, a także piwniczki, krużganki i karcer. Powstało szklane zadaszenie. Katarzyna Hrybek-Dudek, naczelnik wydziału gospodarki miejskiej w szczycieńskim ratuszu podkreśla, że zakres prac przy remoncie zamku był bardzo szeroki.

00:00 / 00:00

Całość projektu rewitalizacyjnego wyniosła około 17 mln złotych.

Zamek był początkowo siedzibą prokuratora, czyli urzędnika zarządzającego jednym z okręgów administracyjno-wojskowych, na które podzielone było państwo krzyżackie. Pod koniec XVI wieku przebudowano go na rezydencję myśliwską książąt pruskich. W następnych wiekach zamek został częściowo rozebrany i popadał w ruinę.

Później było tam m.in. muzeum. Nowe miejsce stanie się miejscem koncertów, wystaw i imprez okolicznościowych oraz zajęć edukacyjnych. Wieczorami i nocą zamek będzie podświetlony.

Dziś przez cały dzień na zamku będą się odbywać różne atrakcje, m.in. strzelanie z łuku i armaty oraz średniowieczne gry i zabawy dla dzieci.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczytno, zamek
Odrestaurowano ruiny zamku krzyżackiego w Szczytnie. W sobotę uroczyste otwarcie

Turyści przyjeżdżający na Mazury mogą odsoboty oglądać odrestaurowane ruiny zamku krzyżackiego w Szczytnie Zamek nieodłącznie kojarzy się z powieścią Krzyżacy Henryka Sienkiewicza. Pisarz umieścił tam scenę...

Zamknij
RadioOlsztynTV