Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja – orzeczenia na czas epidemii są ważne. Sprawdź, na jakich zasadach

fot. Przemysław Getka

Osoby, które złożyły wniosek o przedłużenie prawa do renty, świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych lub świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne. Orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika i komisje lekarskie zachowuje ważność przez następne trzy miesiące.

Chodzi o orzeczenie, którego ważność upływa w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w okresie 30 dni po ich odwołaniu. Orzeczenie zostanie wydłużone o kolejne trzy miesiące, jeżeli przed końcem jego ważności zostanie złożony wniosek o świadczenie na dalszy okres.

Orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, na podstawie których ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, też zostaną wydłużone na podobnych zasadach. Będą ważne jeszcze trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

O trzy miesiące przedłużone będzie także orzeczenie, które wygasło przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o sytuację, w której osoba złożyła wniosek  o przedłużenie renty zanim orzeczenie straciło ważność, a ZUS nie wydał nowego przed wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca.

Redakcja: K. Ośko za ZUS

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS
Tarcza antykryzysowa w pytaniach i odpowiedziach. ZUS wyjaśnia wątpliwości przedsiębiorców

By skutki kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią koronawirusa były jak najmniej dotkliwe, rząd opracował tak zwaną tarczę antykryzysową, a parlament ją uchwalił. Pakiet rozwiązań, które mają przede...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV