Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Za nami najcieplejszy początek roku w historii pomiarów. „Będą poważne problemy”
1 stycznia stacje meteorologiczne w kraju zanotowały najwyższą zimową temperaturę w historii pomiarów. Zdaniem klimatologów to dowód na postępujące zmiany klimatu i zapowiedź poważnych problemów w wielu sferach naszego życia.
Zastępca dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, profesor Mirosław Miętus zauważył, że tegoroczny rekord znacznie przewyższa ostatnią notowaną najwyższą temperaturę w styczniu. Do tej pory najwyższa na ziemiach polskich temperatura w styczniu została zarejestrowana w 1993 roku w Legnicy, gdzie termometry wskazały 16,8 stopnia Celsjusza.
Tegoroczne rekordy są znacznie różne od poprzednich, ponieważ w tym roku temperatury były wyższe o ponad dwa stopnie na szeregu stacji
– powiedział profesor Mirosław Miętus.
Zdaniem naukowca, powtarzające się regularnie słabe i deszczowe zimy oraz anomalie temperaturowe, jak te obserwowane w tym roku, prowadzą do problemów, między innymi w rolnictwie.
Możemy mieć mniejsze zbiory owoców miękkich oraz inne straty, między innymi w uprawach ozimych
– powiedział profesor Miętus.
W perspektywie najbliższych 50 lat czeka nas załamanie części dobrze znanych nam ekosystemów
– uważa profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Jak twierdzi naukowiec, z polskich lasów zaczną znikać sosny, brzozy oraz świerki, a na ich miejsce pojawią się inne gatunki. Problem będą miały również istotne dla rolnictwa pszczoły, które przy tak wysokich temperaturach wybudzają się z zimowej hibernacji.
Będziemy widzieć poważne problemy w wielu miejscach, mam tu na myśli rolnictwo, torfowiska, które są naszymi magazynami węgla, i mam też na myśli lasy
– powiedział profesor Bogdan Chojnicki.
1 stycznia w stacji meteorologicznej w Jodłowniku w Małopolsce termometry wskazały 19 stopni Celsjusza. Tego samego dnia w Warszawie-Okęciu stacja zarejestrowała temperaturę 18,9 stopni Celsjusza. To najwyższy wynik zanotowany od połowy XIX wieku, czyli od początku regularnych, dokładnych pomiarów temperatury w Polsce.
Redakcja: M. Rutynowski za IAR