Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z.Surdykowski, L.Bartoszewicz: hodowcy wieprzowiny już liczą straty

Od lewej Ludwik Bartoszewicz – wojewódzki lekarz weterynarii i Zygmunt Surdykowski – prezes Lubawskiej Spółdzielni Producentów Trzody Chlewnej. Fot. B. Świerkowska-Chromy

O czasowym embargu na polską wieprzowinę i o tym czym jest afrykański pomór świń – rozmawiali goszczący w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Zygmunt Surdykowski, prezes Lubawskiej Spółdzielni Producentów Trzody Chlewnej oraz warmińsko-mazurski lekarz weterynarii Ludwik Bartoszewicz.

Polscy hodowcy już odczuwają skutki wprowadzenia przez Rosję i Białoruś ograniczenia na wwóz i tranzyt wieprzowiny z Polski. Czasowe embargo dotyczy żywych świń, wieprzowiny, w tym również dziczyzny. Ograniczenia dotyczą również produktów wytworzonych ze skóry, szczeciny, trofeów myśliwskich, a także pasz i dodatków do nich pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które nie zostały poddane termicznej obróbce. Sprawa jest poważna, bo w ubiegłym roku Polska była największym eksporterem wieprzowiny na Białoruś.

Powodem czasowego embarga ma być wykrycie w naszym kraju ogniska afrykańskiego pomoru świń. W Polsce dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń stwierdzono u padłych na Podlasiu dzików. Jak powiedział w Radiu Olsztyn Ludwik Bartoszewicz – warmińsko-mazurski lekarz weterynarii, w związku z tym w Polsce utworzono obszar buforowy obejmujący 10 kilometrów od granicy białoruskiej. Pozostała część kraju będzie wyjęta spod jakichkolwiek restrykcji.

Zablokowanie eksportu mięsa wieprzowego będzie miało tragiczne skutki gospodarcze. Jak wyliczają eksperci afrykański pomór świń będzie kosztował Polskę co najmniej miliard euro. Zygmunt Surdykowski, prezes Lubawskiej Spółdzielni Producentów – największej grupy producenckiej w kraju – wyjaśnił, że bardzo boleśnie odczują to producenci z Warmii i Mazur. Straty na jednego tucznika należy pomnożyć przez 650 tysięcy sztuk, bo taka jest produkcja roczna w naszym województwie – dodał Surdykowski. (bsc)

Posłuchaj rozmowy Mirosława Sochackiego z Ludwikiem Bartoszewiczem i Zygmuntem Surdykowskim

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wieprzowina, embargo, hodowcy
Embargo na wieprzowinę coraz bardziej niepokoi

Hodowcy trzody chlewnej z niecierpliwością czekają na zniesienie embarga na eksport unijnej wieprzowiny do Rosji. Ich zdaniem, mięsa na lokalnym rynku z powodu braku możliwości eksportu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV