Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z przejścia granicznego do muzeum

Przekazanie ikon do muzeum, fot. Izba Celna

Olsztyńska Izba Celna przekazała Muzeum Warmii i Mazur dwie zabytkowe ikony.

Zabytki odkryli celnicy, jak mówi podinspektor Ryszard Chudy, na przejściu granicznym w Bezledach. Ikony próbowała nielegalnie wwieźć do Polski mieszkanka Kaliningradu. Ukryła je w bagażu podręcznym, owinięte w czarną folię. Orzekający w tej sprawie Sąd w Bartoszycach zdecydował o przepadku tych dzieł sztuki na rzecz Skarbu Państwa. Przemytniczka została ukarana grzywną.

00:00 / 00:00

„Cieszymy się, że możemy przekazać w godne ręce tego rodzaju zabytki. Ochrona dzieł sztuki, oprócz tradycyjnych zadań fiskalnych – ochrony budżetu oraz ochrony zdrowia i życia obywateli Polski, jest zadaniem celników, jest istotna w tym przypadku, bo dotyczy zabytków, których korzenie sięgają kultury i tradycji chrześcijańskiej” – podkreślił dyrektor Izby Celnej w Olsztynie Dariusz Postek.

Olsztyńska Izba Celna przekazała Muzeum Warmii i Mazur dwie zabytkowe ikony, fot. Izba Celna

Otrzymane ikony stanowią, jak mówi dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Barbara Jelińska, cenny nabytek i wzbogacą dotychczasowe zbiory:

00:00 / 00:00

Pierwsza z przekazanych ikon podpisana „Ojcostwo” przedstawia Trójcę Nowotestamentową (Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty) adorowaną przez Matkę Bożą i św. Jana Chrzciciela oraz zastępy anielskie. Oryginalną częścią ikony jest podobrazie, które datowane jest na XIX wiek, sam obraz powstał prawdopodobnie bliżej współczesności.

Pierwsza z przekazanych ikon podpisana „Ojcostwo” przedstawia Trójcę Nowotestamentow, fot. IC

Druga to ikona Chrystusa Pantokratora, czyli Wszechwładcy. Tradycyjnie jest on przedstawiany w tradycji cerkiewnej w pozycji stojącej lub siedzącej z otwartym Pismem Świętym w lewej dłoni. Prawa zaś, z powtarzającym się układem palców, wzniesiona jest do błogosławieństwa. Ta ikona jest wytworem fabrycznym, podmalowanym, jak wynika z zapisu umieszczonego na krawędzi ikony wykonano ją w Moskwie 23 grudnia 1896 roku. Jest też napis Aleksander Smimow – to nazwisko cenzora nadzorującego prawowierność wykonania.

Druga to ikona Chrystusa Pantokratora, czyli Wszechwładcy. Fot. IC

„Pozyskane ikony będzie można zobaczyć w przyszłym roku w Muzeum Warmii i Mazur na wystawie nabytków. Mamy w zamiarach uruchomić może w przyszłym roku kolejną wystawę ikon prawdopodobnie w Muzeum w Mrągowie” – powiedziała dyrektor Jelińska. -Ikony powiększą zbiór muzealnych ikon, liczący obecnie 403 egzemplarze.

To nie pierwszy dar celników do Muzeum Warmii i Mazur. Muzealnicy otrzymali już w darowiźnie platerowany dzban, który uzupełnił kolekcję platerów oraz bagnet z czasów napoleońskich.

Przemyt zabytków na granicach województwa warmińsko-mazurskiego stanowi niewielki procent celniczych interwencji. Zwykle wykrywane przestępstwa celne to przemyt papierosów i ostatnio bursztynów.

Posłuchaj na ten temat relacji Mariusza Borsiaka:

00:00 / 00:00

(mb/pap/os)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przez lichwę mieszkaniową ludzie pożyczający niewielkie kwoty tracą swoje nieruchomości. Fot. Sławomir Ostrowski
Lichwa mieszkaniowa

Od kilku lat działają w Polsce grupy przestępcze, które w kontrowersyjny sposób przejmują mieszkania i gospodarstwa. Osoby te często nazywane są mafią mieszkaniową, a proceder zwany...

Zamknij
RadioOlsztynTV