Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z planszówek na monitory komputerów. IPN prezentuje nową wersję gry Polskie Państwo Podziemne

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował multimedialną wersję gry edukacyjnej „Polskie Państwo Podziemne”. Ilustruje ona zasady i skalę działalności struktur konspiracji, poprzez sylwetki osób, które je współtworzyły.

Publikacja komputerowej wersji gry powstała w 78. rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, będącej istotną częścią podziemnego państwa. Wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma podkreślił, że gra może pomóc zrozumieć fenomen Polskiego Państwa Podziemnego.

Obejmowało ono życie polityczne, społeczne, okupacyjne. Był to twór, który istniał, mimo tego, że trwała okupacja niemiecka – najsroższa, najbardziej tragiczna okupacja w historii Polski. Jednocześnie powstała tak bogata struktura. Nie jest łatwo to wszystko zapamiętać (…) Poprzez taką zabawę, edukację, można ten zakres wiedzy poszerzyć

Jak dodał, gracze mogą poznać nie tylko najbardziej znane postacie, jak Komendantów Głównych AK czy Delegatów Rządu na Kraj, ale też mniej upowszechnioną działalność uczestników konspiracji. Pomysł na stworzenie najpierw gry planszowej, zaprezentowanej we wrześniu ubiegłego roku.

Jej popularność skłoniła nas do przeniesienia „Polskiego Państwa Podziemnego” do przestrzeni internetowej

– mówił dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz. Jak zaznaczył, chodzi o poznanie strukturę i bohaterów państwa podziemnego a także ich pracę w różnych obszarach.

Grę podzielono na cztery warianty, polegające między innymi na przyporządkowaniu odpowiednich postaci do zakresu ich działalności konspiracyjnej. Najbardziej rozbudowany, wariant przewiduje już nie rywalizację poszczególnych uczestników ale współpracę między nimi. Chodzi o stworzenie autorskiej sieci konspiracyjnych powiązań.

Andrzej Horoch ze współtworzącej grę Workroom Group zaznaczył, że multimedialne zmagania mogą przyciągnąć większe grono osób, na przykład w szkole.

Podczas lekcji takich gier planszowych, żeby zapełnić całą klasę, trzeba byłoby prawdopodobnie kilkanaście. Tutaj, posługując się komputerem i rzutnikiem, jedna taka gra obejmuje zabawę dla całej grupy osób

Grę „Polskie Państwo Podziemne” można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w IPN, AK, Polskie Państwo Podziemne
„Musimy walczyć o prawdę i godność”. W Elblągu i Olsztynie uczczono 78. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową

W wielu polskich miastach oddano dziś hołd żołnierzom Armii Krajowej. Rocznicowe uroczystości odbyły się między innymi w Elblągu i Olsztynie. Elbląg Wolność nie jest nam dana...

Zamknij
RadioOlsztynTV