Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Z Muzeum w Przyszłość” czyli zastosowanie najnowszych technologii w muzealnictwie

Pokazy technologii VR podczas konferencji „Z Muzeum w Przyszłość”

W elbląskim Muzeum Archeologiczno – Historycznym dobiega końca trzydniowa, międzynarodowa konferencja pt. „Z Muzeum w Przyszłość”. Kilkudziesięciu gości z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Danii, Szwecji i Finlandii dyskutowało o zastosowaniu najnowszych technologii w muzealnictwie.

Muzeum w Elblągu ma czym się chwalić w tej dziedzinie, bo od kilku lat pokazuje m.in. film holograficzny o historii regionu czy wirtualną wycieczkę po Starym Mieście z lat 20.

A teraz zaprosi jeszcze do zamku krzyżackiego, zburzonego 500 lat temu. Też w technologii VR. Elbląskie muzeum aspiruje do grona najnowocześniejszych placówek w Polsce. Łączy klasyczne wystawy z nowymi technologiami. Jest tuż przed otwarciem nowego zmodernizowanego obiektu. Wizyta muzealników jest okazją do testów. – Dla nas jest to swego rodzaju poligon, aby zapytać o zdanie innych, którzy mają trochę inne spojrzenie – tłumaczy archeolog Grzegorz Stasiełowicz i dodaje:

Uznaliśmy, że jest to bardzo dobry moment, aby wykorzystać ich jako grupę testową. Dla nas jest to ciekawe, jak tacy fachowcy przyjmą nasze rozwiązania.

Nowe wystawy wykorzystujące nowoczesne technologie będzie można oglądać już od listopada.

Muzealnicy z dwóch międzynarodowych gremiów: Stowarzyszenia Zamków i Muzeów Nadbałtyckich oraz Sieci Muzeów Nadbałtyckich spotykają się na dorocznych konferencjach. Mają one charakter naukowy, co roku w innym mieście i kraju.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, technologie, VR, Z Muzeum w Przyszłość, Grzegorz Stasiełowicz
Muzealna Noc w rocznicę urodzin Herdera. Niemiecki myśliciel i filozof jest patronem muzeum w Morągu

W programie są warsztaty plastyczne, pokazy najciekawszych muzealiów, koncert Warmińskich Puzonistów, otwarcie wystawy i nocne zwiedzanie muzeum. Liczne atrakcje przygotowało Muzeum Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV