Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z batalionu do brygady. Zmiana w dowództwie warmińsko-mazurskich terytorialsów

Dotychczasowy dowódca 45 batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie został zastępcą dowódcy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Fot. Zespół prasowy 4 W-M BOT

Zmiana na stanowisku dowódcy 45. batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie im. Izydora Bukowskiego ps. „Burza”. Dotychczasowy dowódca – ppłk Łukasz Buczkowski – objął obowiązku zastępcy dowódcy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Olsztynie.

Przejęcie dowodzenia 45 blp odbyło się w Ozieranach, gdzie stacjonują jednostki dbające o bezpieczeństwo i szczelność granicy z Białorusią.

Ppłk Łukasz Buczkowski podsumował kilkuletni okres dowodzenia batalionem, nawiązując do zadań, z którymi przyszło się zmierzyć najmłodszej formacji Wojska Polskiego. Podkreślił jak ważną rolę odegrali żołnierze olsztyńskiego batalionu w walce z COVID- 19 i z jak dużym zaangażowaniem wspierają wschodnią granicę. Dziękując tym samym swoim podległym za wytrwałość i oddanie służbie mimo swoich cywilnych obowiązków.

Z batalionem związany jestem od 2019 roku, łącznie 1246 dni dowodzenia, zaczynając od budowania struktur, prowadzenia naboru i rekrutacji ochotników, pozyskiwania sprzętu, ale przede wszystkim budowaniu potencjału szkoleniowego. Rok 2020 był dla wszystkich dużym wyzwaniem, kiedy weszliśmy w walkę z pandemią. Od pierwszych tygodni żołnierze wspierali personel medyczny w szpitalach, zabezpieczyli i utworzyli pierwsze drive thru w regionie. Przez cały czas pandemii wspierali kombatantów, dostarczali paczki i żywność.

 Od listopada 2021 roku wspieraliśmy placówki Straży Granicznej, najpierw w Narewce, później placówkę w Michałowie na granicy z Białorusią. Od marca tego roku realizujemy zadania przygraniczne już jako samodzielne zgrupowanie zadaniowe w Krynkach, gdzie służbę pełnimy rotacyjnie z pozostałymi batalionami. Mimo, iż nie zmieniam jednostki, a praktycznie tylko budynek, to trudno jest żegnać się z ludźmi, z którymi tworzyło się zgrany zespół, oparty na zaufaniu.

– podkreślił ppłk Łukasz Buczkowski.

00:00 / 00:00

Dowódca 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony płk Jarosław Kowalski w krótkich słowach skierowanych do zdającego obowiązki dowódcy batalionu, serdecznie podziękował za zaangażowanie podkreślając, że najdłużej dowodził ze wszystkich batalionów wchodzących w strukturę brygady. Życzył również powodzenia na nowym stanowisku służbowym.

Były już dowódca batalionu pożegnał się również z żołnierzami w garnizonie podczas szkolenia rotacyjnego. Podziękował za wspólne lata służby, przekazując słowa uznania dla rodzin żołnierzy i lokalnej społeczności.

W Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie służy już ponad 3 tysiące żołnierzy, z czego ponad 600 w 45 blp. Zainteresowani służbą w terytorialsach muszą zgłosić się do Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnym rekruterem 4W-MBOT. Do dyspozycji zainteresowanych jest również infolinia – 800 696 077 oraz strona internetowa – www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Fot. Zespół prasowy 4 W-M BOT

Fot. Zespół prasowy 4 W-M BOT

Autor: P.Karpiszen za szer. S.Mazurek
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w terytorialsi, ppłk Łukasz Buczkowski, 4. Warmińsko-Mazurska Brygada WOT
Kolejni ochotnicy rozpoczęli 16-dniowe szkolenie

Ponad 80 ochotników - przyszłych terytorialsów rozpoczęło ‘’szesnastkę’’ czyli podstawowe szkolenie wojskowe w kompanii szkolnej w Braniewie. Po jego zakończeniu zasilą oni szeregi 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady...

Zamknij
RadioOlsztynTV