Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wznowienie poszukiwań pola bitwy pod Grunwaldem

Makieta Bitwy pod Grunwaldem. Fot. archiwum RO

Archeolodzy wznowią poszukiwania pola bitwy pod Grunwaldem. Chcą dokładnie zlokalizować miejsce, w którym w 1410 roku wojska polsko-litewskie pokonały zakon krzyżacki.

Latem międzynarodowe ekipy badaczy wrócą pod Grunwald. Jak poinformował kierownik działu archeologiczno-historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dr Piotr Nowakowski, poszukiwania zostały zaplanowane na połowę sierpnia.

Według kronik Jana Długosza do bitwy doszło w Dolinie Wielkiego Strumienia, której współcześnie nie udało się odnaleźć. Muzeum administruje polami w okolicach wsi Grunwald, między Stębarkiem, Łodwigowem i Ulnowem, ale bitwa odbywała się prawdopodobnie na większym obszarze. W poszukiwaniach tego miejsca ponownie weźmie udział kilkudziesięciu archeologów i detektorystów z Polski, Wielkiej Brytanii, Danii i Norwegii, wyposażonych w wykrywacze metalu, skanery i georadary.

Poszukiwacze będą chcieli zweryfikować teorię szwedzkiego uczonego prof. Svena Ekhdala, który uważa, że bitwa w rzeczywistości odbyła się na południe od miejsca przyjmowanego w polskiej historiografii. Prof. Ekhdal uważany jest za jednego największych zachodnioeuropejskich znawców bitwy grunwaldzkiej. Naukowiec zasłynął nie tylko własną hipotezą o miejscu bitwy oraz o innym – niż przyjmują polscy historycy – ustawieniu szyków walczących wojsk, ale także podważeniem koncepcji wykopania przez Krzyżaków wilczych dołów. W swoich publikacjach podaje też pod wątpliwość ucieczkę wojsk litewskich z pola bitwy, która – jego zdaniem – mogła być celowym manewrem taktycznym.

Do tej pory poszukiwacze wydobyli ponad 200 drobnych przedmiotów, w tym groty strzał i bełtów do kuszy, noże, okucia pasów oraz głownię miecza. Jeden z poszukiwaczy przekazał muzeum odnaleziony przez siebie niedaleko jeziora Łubień topór bojowy. Taka broń była powszechnie używana zarówno przez armię zakonu krzyżackiego, jak i wojska króla Jagiełły. Topór został już zakonserwowany i za 2 miesiące zostanie zaprezentowany zwiedzającym muzeum. Badania potwierdziły, że broń pochodzi z przełomu XIV i XV wieku.

(pap/gol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bitwa, archeolog, archeolodzy, Grunwald, pola, Zakon Krzyżacki, Pola Grunwaldu
Członkowie Zakonu Krzyżackiego na zamku w Rynie

Z udziałem wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego, na zamku w Rynie, trwa międzynarodowa konferencja poświęcona przeszłości i teraźniejszości zakonu. Polacy zmieniają sposób patrzenia na Zakon Krzyżacki. Zwłaszcza...

Zamknij
RadioOlsztynTV