Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wystawiał fałszywe certyfikaty covidowe. Lekarzem z Warmii i Mazur zajęła się prokuratura

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński wpadł na trop oszusta wystawiającego fałszywe certyfikaty covidowe. Chodzi o lekarza z województwa warmińsko-mazurskiego.

Jak podaje PAP, minister znalazł na jednym z komunikatorów internetowych ogłoszenie, w którym oferowano możliwość wystawienia paszportu covidowego bez konieczności szczepienia. Takim certyfikatem można posługiwać się np. przy przekraczaniu granicy. Okazało się, że do jego wystawienia potrzebny jest tylko numer PESEL.

Janusz Cieszyński podał dane bliskiej osoby, która dotąd – z powodów zdrowotnych – nie mogła przyjąć zastrzyku. Certyfikat został wystawiony od razu po podaniu PESEL-u na koncie elektronicznym pacjenta. Minister zgłosił to do prokuratury.

W toku badania sprawy okazało się, że za wystawieniem fałszywego certyfikatu stał lekarz z województwa warmińsko-mazurskiego. Centrum e-Zdrowia zablokowało już jego konto. Poinformowana została także izba lekarska.

Do Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęło już kilkanaście sygnałów dotyczących handlu fałszywymi certyfikatami szczepień i fałszowania dokumentacji medycznej. Wszystkie tego typu zgłoszenia są przekazywane organom ścigania.

 

Autor: W. Chromy za PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lekarz, szczepienie, NFZ, certyfikat, PESEL, COVID-19, cetryfikat covidowy, zaświadczenie
Czwarta fala koronawirusa przybiera na sile. W kraju odnotowano ponad 6 tysięcy zakażeń. Ile w regionie?

Badania potwierdziły 6274 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, zmarło 75 osób z COVID-19 – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. W województwie warmińsko-mazurskim odnotowano 219 zakażeń....

Zamknij
RadioOlsztynTV