Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wysokie temperatury są groźne nie tylko dla ludzi. Jak pomóc zwierzętom?

Fot. A. Dzikowska, P. Hensoldt

Letnie upały to trudny czas nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt. W lepszej sytuacji są zwierzęta domowe, bo mogą liczyć na swoich opiekunów.

Coraz więcej instytucji, sklepów czy punktów usługowych wystawia miski z wodą, tak, by każdy pies czy kot mógł się napić. Kiedy jest gorąco można, a nawet trzeba, pomagać zwierzętom wolno żyjącym.

Dobrze jest wystawić w ogrodzie lub na trawniku przed domem miskę czy płytki pojemnik, z którego napiją się koty albo drobne zwierzęta np. jeże. Potrzebują jej też pszczoły, ale tylko one nie potrafią pływać.

Trzeba im stworzyć w misce jakąś strukturę – włożyć siatkę, źdźbła czy kamyki, żeby pszczoły się nie topiły. Wtedy będą bardzo wdzięczne

– wyjaśnił pszczelarz Waldemar Badeński.

Można też przygotować specjalne poidełka dla ptaków, które także mają w upały problem ze znalezieniem wody.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Co ważne – nie wolno zostawiać swoich pupili w nagrzanym samochodzie. To grozi im śmiercią.

Lekarz weterynarii: przez upały wzrasta liczba psów z udarami cieplnymi

W związku z wysokimi temperaturami do lecznic trafia coraz więcej psów z udarami cieplnymi – powiedziała Karolina Tomaszewska, lekarz weterynarii. Podkreśliła, że upały są szczególnie niebezpieczne dla psów tzw. krótkoczaszkowych, czyli m.in. buldogów angielskich, mopsów, pekińczyków.

Te rasy psów z racji krótkiej czaszki mają krótszy i mniej wydolny układ oddechowy. Mniejsza wydolność układu oddechowego wpływa również na mniejszą wydolność układu naczyniowo-sercowego. Psy chłodzą się przez przede wszystkim przez ziajanie, a rasy krótkoczaszkowe mają mniejsze możliwości schłodzenia się. Krótka czaszka, krótki pysk, mało miejsca do chłodzenia się

– wyjaśniła.

Najczęstszymi objawami udarów są: przyspieszony oddech, przyspieszona praca serca, słanianie się, wymioty i omdlenia. Udarom towarzyszą również bóle głowy. Można je rozpoznać po tym, że pies w dziwny sposób opiera głowę o jakieś przedmioty, czasami kręci się w kółko, a nawet obija głową o coś twardego.

Jeżeli zaobserwujemy u psa takie objawy, w pierwszej kolejności należy go schłodzić, podać mu do picia wodę, której temperatura będzie niższa od temperatury powietrza. Jeżeli to nie pomaga i objawy nie ustępują należy udać się z psem do lecznicy. Tam – o ile będzie taka potrzeba – psu zostanie podany tlen, płyny i odpowiednie leki

– poradziła Tomaszewska.

Zwróciła też uwagę, że właściciele czworonogów zapominają o tym, by nie wyprowadzać ich na spacer po rozgrzanym chodniku, a szczególnie asfalcie – tam pies może poparzyć sobie opuszki łap.

Autor: M. Stankiewicz / PAP
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pies, zwierzę
Bliższe Spotkania 27.06.2022

O podróżach ze zwierzętami oraz ślimakach rozmawiała z gośćmi Bliższych Spotkań Izabela Malewska. Rozpoczęły się wakacje – czas wypoczynku i relaksu. Wielu z nas wybiera wypoczynek...

Zamknij
RadioOlsztynTV