Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Wyjątkowy koncert z okazji 288. rocznicy urodzin biskupa Krasickiego

Biskup Ignacy Krasicki. Fot. Wikipedia

3 lutego przypada 288. rocznica urodzin Ignacego Krasickiego – biskupa warmińskiego, zwanego księciem poetów. Z tej okazji na zamku biskupów w Lidzbarku Warmińskim odbędzie się koncert.

Gotycki zamek w Lidzbarku Warmińskim był przez wieki siedzibą biskupów warmińskich, a Krasicki był jednym z nich. Za jego czasów Warmia w I rozbiorze Polski weszła w skład Prus. Krasicki pozostawił po sobie trwały ślad w polskiej literaturze. Na Warmii jest jednak pamiętany przede wszystkim jako ekscentryczny zwierzchnik diecezji. Pamięć o nim jest trwała zwłaszcza w Lidzbarku, gdzie w sali zamku zwanej kredensem odtworzono jego gabinet. W mieście stoi również pomnik biskupa-pisarza.

Muzealnicy postanowili uczcić przypadającą dziś 288 rocznicę urodzin Krasickiego koncertem, podczas którego zabrzmi kopia złotego klawesynu z francuskiego Wersalu. Klawesyn był, w czasach Krasickiego, popularnym instrumentem. Początek koncertu o godz. 18.

Zamek i ogrody Krasickiego

Lidzbarski zamek nie cieszył się uznaniem Krasickiego, który skarżył się, że jest w nim ciemno i zimno, a w „Monachomachii” napisał, że w miasteczku – jego nazwy nie podał, ale można sądzić, że chodzi właśnie o Lidzbark – jest „stare zamczysko, pustoty ohyda”. Aby umilić sobie życie w Lidzbarku Warmińskim Krasicki zaaranżował w suchej fosie wokół niego piękne ogrody. Sprowadzał rośliny z Polski, Prus i odleglejszych krajów Europy. Zbudował oranżerię i cieplarnię, w których hodował m.in. pomarańcze. Swoimi dokonaniami związanymi z uprawą egzotycznych roślin Krasicki chwalił się szeroko swoim przyjaciołom, co potwierdza zachowana korespondencja.

Ogrody z czasów Krasickiego są teraz są odtwarzane przez muzealników. Mają być gotowe do końca roku dzięki grantom z Funduszy Norweskich. Zaplanowano m.in. utworzenie encyklopedii drzew i teatru kwiatów. Rośliny będą tak dobrane, by cieszyły oko zwiedzających przez cały rok. W ogrodach zostaną ustawione rzeźby z piaskowca, które właśnie są poddawane konserwacji.

Jak Ignacy Krasicki trafił na Warmię

Krasicki trafił na Warmię dzięki królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Region ten był mu zupełnie obcy, bo Krasicki urodził się w dniu Św. Błażeja tj. 3 lutego 1735 roku w Dubiecku nad Sanem. Historyk i regionalista prof. Stanisław Achremczyk w „Poczcie biskupów warmińskich napisał”, o jego rodzinie, że miała „znakomite koneksje”.

Biskupstwo warmińskie dawało wysokie miejsce w Senacie, stwarzało nadzieję na awans na wyższą godność. Pod względem dochodu dawało trzecie miejsce wśród biskupstw polskich, zaraz po krakowskim i arcybiskupstwie gnieźnieńskim. Dla Krasickiego – stale zadłużonego – miało to duże znaczenie. Wreszcie z biskupstwem warmińskim łączył się tytuł książęcy, co Krasicki później skrzętnie wykorzystywał, podpisując się Książę Biskup Warmiński

– napisał Achremczyk.

Krasicki był biskupem warmińskim przez 28 lat, ale tylko 6 lat sprawował na Warmii władzę świecką i duchowną.

Po zaborze (w 1772 roku) stracił władzę świecką i nie mógł nawet marzyć o takiej samodzielności od władzy państwowej, jaką miał, kiedy Warmia była częścią Rzeczypospolitej

– napisał prof. Achremczyk.

Z Lidzbarka Warmińskiego bp. Krasicki wyjechał w 1795 roku, gdy Fryderyk Wilhelm II desygnował go na arcybiskupa gnieźnieńskiego.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w biskup, Lidzbark Warmiński, urodziny, zamek, poeta, rocznica, Ignacy Krasicki
W Lidzbarku Warmińskim powstanie Centrum Sportu

Ponad 30 inwestycji realizuje w tym roku Lidzbark Warmiński. Jedną z nich jest modernizacja budynku na Centrum Sportu i Diagnostyki Sportowców. Znajdą tu miejsce do treningów...

Zamknij
RadioOlsztynTV