Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Agent Tomek i jego żona chcą zwrotu sprawy Helpera do prokuratury

Tomasz K., znany jako agent Tomek, jego żona Katarzyna i ich wspólniczka uważają, że akta w ich sprawie nie są kompletne i chcą, by sąd cofnął je prokuraturze do uzupełnienia. Małżeństwo jest oskarżone m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która nieprawidłowo wydawała pieniądze przeznaczone na środowiskowe domy samopomocy.

W olsztyńskim Sądzie Okręgowym odbyło się posiedzenie organizacyjne, na którym sąd chciał uzgodnić ze stronami m.in. termin rozpoczęcia tzw. sprawy Helpera. Zdaniem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku pieniądze, które stowarzyszenia otrzymywało m.in. od samorządów na funkcjonowanie środowiskowych domów samopomocy tylko w części przeznaczało na te cele.

Pod pozorem realizacji zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej blisko połowa kwoty udzielonej dotacji wykorzystana została przez członków grupy organizującej proceder na zaspokojenie własnych potrzeb

– informowała prokuratura i precyzowała, że „własne potrzeby” to m.in. kupowanie ekskluzywnych markowych kosmetyków i ubrań oraz drogich aut. Sześć osób, w tym małżeństwo Katarzyna i Tomasza K. znany jako agent Tomek, ma w tej sprawie m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa, na zamkniętym dla mediów posiedzeniu sądu, małżeństwo K. oraz ich współpracownica złożyli wniosek, by akta sprawy cofnąć do prokuratury. Chcą, by zespół biegłych wyliczył, ile warte były prowadzone przez nich inwestycje budowlane.Na tej samej sprawie wniosek o umorzenie postępowania złożył pełnomocnik byłego prezydenta Olsztyna, który w tej sprawie jest oskarżony o niedopełnienie obowiązków.

Potwierdzam, taki wniosek złożyłem, ponieważ w naszej ocenie brak jest faktycznych podstaw aktu oskarżenia wobec mojego klienta

– stwierdził mecenas Paweł Łobacz. Dodał, że wniosek byłego prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza sąd rozpozna 15 stycznia.

Także 15 stycznia sąd zajmie się wnioskiem małżeństwa K. o cofnięcie sprawy prokuraturze. Jeśli wniosku tego nie uwzględni wówczas proces ws. Helpera ruszy 17 lutego. Terminy rozpraw zaplanowano do wakacji, w sumie jest to kilkadziesiąt terminów.

W grudniu miną 3 lata od wniesienia do sądu aktu oskarżenia ws. Helpera. Sąd z Olsztyna chciał tę sprawę przekazać do innego miasta, potem wyłączali się kolejni sędziowie, stąd tak długi termin oczekiwania na rozpoznanie sprawy.

Sprawa Helpera dotyczy nieprawidłowości w latach 2010-2017 związanych z powstaniem stowarzyszenia oraz uzyskaniem i wykorzystaniem przez nie dotacji celowych na finansowanie zadań publicznych udzielonych przez gminy w Purdzie, Jedwabnie, Reszlu i Olsztynie.

Oskarżeniem objęto 42 osoby, wśród których głównymi oskarżonymi są: były poseł PiS, były agent CBA Tomasz K., znany jako agent Tomek oraz jego żona Katarzyna. Na ławie oskarżonych mają zasiąść ich współpracownicy, a także samorządowcy, na terenie których stowarzyszenie prowadziło działalność, w tym ówczesny burmistrz Reszla, ówczesny wójt Jedwabna i były wojewoda warmińsko-mazurski. W ocenie prokuratury zorganizowaną grupę kierującą Helperem założyła i kierowała nią żona Agenta Tomka – Katarzyna.

Kierownictwo Helpera usłyszało też zarzuty posłużenia się 25 podrobionymi dokumentami przy rejestracji stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym, a także nakłaniania świadków do składania fałszywych zeznań i do wystawiania fałszywych faktur. Kolejne zarzuty to pranie brudnych pieniędzy polegające na finansowaniu zakupu nieruchomości ze środków pochodzących z przestępstw i dalszym przenoszeniu własności tych nieruchomości.

Oskarżonym zarzucono także popełnienie oszustw na szkodę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poprzez wyłudzenie dofinansowania w wysokości ponad 760 tysięcy złotych z projektu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa wybuchu pieca w Środowiskowym Domu Samopomocy w Olsztynie

– informowała prokuratura, kierując akt oskarżenia do sądu.

Dodatkowo kierownictwo Helpera zostało oskarżone o usiłowanie oszustwa w kwocie ponad miliona złotych i dokonanie oszustwa w kwocie 150 tysięcy złotych na szkodę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podczas śledztwa Prokuratura Regionalna w Białymstoku zabezpieczyła nieruchomości o łącznej wartości ponad 17 milionów złotych.

Wartość jednej z nieruchomości w Olsztynie będących własnością Tomasza K. wynosi 6,5 miliona złotych. Zaś domu zajmowanego przez małżonków Katarzynę i Tomasz K. – milion 700 tysięcy złotych. Prokurator zabezpieczył też nieruchomość należącą do małżonków Marzeny i Jacka H. o wartości miliona 600 tysięcy złotych

– podała prokuratura.

W śledztwie przesłuchano 700 osób. Akt oskarżenia liczy ponad 2 tysiące stron. 42 oskarżonym zarzucono 146 przestępstw. Materiał został zgromadzony w 378 tomach akt, 100 segregatorach załączników i 560 teczkach z dokumentacją.

Głównym oskarżonym, działającym w zorganizowanej grupie przestępczej, grożą łączne kary pozbawienia wolności do 15 lat.

Autor: PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Przeczytaj poprzedni wpis:
Park narodowy na Mazurach? Posłuchaj debaty w Radiu Olsztyn

Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest zdeterminowane, by utworzyć park narodowy na Mazurach. Jednak przeciwników takiego pomysłu nie brakuje. Dziś na antenie Radia Olsztyn odbędzie się debata,...

Zamknij
RadioOlsztynTV