Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM z dodatkowymi pieniędzmi na klinikę

Fot. www.uwm.edu.pl

Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM otrzymał 2,5 miliona złotych dodatkowej subwencji dla klinik, które pełnią funkcje dydaktyczne. Pieniądze mają być przeznaczone na podnoszenie jakości kształcenia, zwiększenie zatrudnienia i lepszy dostęp właścicieli zwierząt do kliniki.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest jedną z czterech uczelni w kraju, które uzyskały ministerialne wsparcie i mają akredytację Europejskiego Stowarzyszenia Jednostek Prowadzących Kształcenie Weterynaryjne. O takie wsparcie starali się dziekani tych uczelni. W programie studiów weterynaryjnych są staże kliniczne, dlatego zaraz po zdaniu wszystkich egzaminów student podejmuje pracę, a na to potrzebne są pieniądze – wyjaśnia dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM prof. Bogdan Lewczuk.

W związku z tym, choćby dla potrzeb realizacji staży, musimy dysponować odpowiednią infrastrukturą, prowadzić kliniki z odpowiednią liczbą pacjentów. Te kliniki są nam niezbędne również dlatego, żeby uczyć studentów na takich normalnych, codziennych ćwiczeniach. Pogodzenie działalności usługowej i dydaktycznej jest dość trudne. Stąd nasze działania, aby uzyskać jakieś wsparcie dodatkowe na prowadzenie kształcenia w połączeniu z działalnością kliniczną.

00:00 / 00:00

Wydział weterynaryjny prowadzi dwie kliniki o charakterze całodobowym – jedną dla zwierząt gospodarskich i koni, a drugą – dla towarzyszących z polikliniką weterynaryjną. Pierwsza funkcjonowała bez zakłóceń. W drugiej pojawiały się problemy z obsadą, a to powodowało ograniczanie godzin pracy – mówi dziekan wydziału.

Borykaliśmy się z problemami kadrowymi, wynagrodzenia są, jakie są. Jest bardzo duża konkurencja na rynku, jeśli chodzi o pozyskanie także naszych absolwentów. Łączenie prac nauczyciela i lekarza jest bardzo absorbujące, trudne. Oprócz tego, że idzie się np. na dyżur nocny, to trzeba prowadzić zajęcia dydaktyczne, a następnego dnia trzeba być może coś innego robić. Mam nadzieję, że te trudności są za nami.

00:00 / 00:00

Prof. Lewczuk liczy na to, że pieniądze z dodatkowej subwencji pomogą w funkcjonowaniu kliniki.

Jesteśmy jedynym wydziałem medycyny weterynaryjnej w Polsce, który oferuje jakikolwiek serwis całodobowy. Wszyscy pozostali po prostu nie dali rady. Wierzę w to, że ta subwencja nam pomoże w tym aspekcie.

00:00 / 00:00

Resort edukacji zapowiedział, że w drugiej połowie przyszłego roku cztery najlepsze polskie wydziały weterynaryjne otrzymają kolejne 2,5 mln zł wsparcia. Oprócz UWM, dodatkową subwencję otrzymały: Uniwersytety Przyrodnicze w Lublinie i Wrocławiu oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Autor: K. Kantor
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w UWM, zwierzęta, klinika, subwencja, Wydział Medycyny Weterynaryjnej
Kolejny etap Olimpiady Wiedzy o Mediach za nimi. Najlepsi wystartują w finale

Dziesięcioro uczniów szkół ponadpodstawowych z Warmii i Mazur wystartuje w centralnym etapie olimpiady Wiedzy o Mediach. Dziś dziewiętnaścioro z nich wzięło udział w finale okręgowym. Zadaniem...

Zamknij
RadioOlsztynTV