Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wszystko co trzeba wiedzieć o Karcie Seniora w Bliższych Spotkaniach

Karty seniora są wydawane przez urzędy miasta i gminy. Upoważniają do rabatów i zniżek dla najstarszych mieszkańców. Często można zrobić tańsze zakupy, napić się kawy za pół ceny, skorzystać z rabatu na usługi fryzjera, czy pójść do kina, teatru lub muzeum płacąc mniej za bilety. O Karcie Seniora w Bliższych Spotkaniach.

Monika Michniewicz – Dyrektor Wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta w Olsztynie była gościem Agnieszki Lipczyńskiej.

A. Lipczyńska: Od 1 stycznia 2018 roku działa Olsztyńska Karta Seniora. Jakie jest zainteresowanie?

M. Michniewicz: Zainteresowanie jest bardzo duże – przyjęliśmy już kilkanaście tysięcy wniosków. Największe zainteresowanie było w drugiej połowie grudnia. Wtedy przyjmowaliśmy nawet do 600 wniosków dziennie. Można je składać osobiście lub wysłać pocztą.

A. Lipczyńska: Ile mamy osób uprawnionych?

M. Michniewicz: Mieszkańców powyżej 70-tego roku życia w Olsztynie mamy około 18 tysięcy, a powyżej 60 roku życia około 40 tysięcy.

A. Lipczyńska: Jakie warunki muszą być spełnione, żeby taką kartę otrzymać?

M. Michniewicz: Żeby otrzymać samą kartę trzeba ukończyć 60 rok życia. W tej chwili większość wniosków, które do nas spływają dotyczą wydania kart związanych z bezpłatnymi przejazdami. W związku z tym są to mieszkańcy Olsztyna, którzy ukończyli 70 rok życia.

A. Lipczyńska: Dlaczego dowód nie wystarczy, dlaczego seniorzy muszą wyrabiać dodatkowy dokument upoważniający do tych bezpłatnych przejazdów?

M. Michniewicz: Jest to związane ze zmianami przepisów ogólnokrajowych. Przejazdy, które do tej pory były bezpłatne dla mieszkańców Olsztyna, musiały zostać zastąpione zniżkami. Bezpłatne przejazdy były ulgą nieustawową tylko lokalną. W tej chwili mamy w uchwale miasta 98% zniżki dla wszystkich osób powyżej 70-tego roku życia niezależnie od miejsca zamieszkania. Natomiast mieszkańcy Olsztyna powyżej 70-go roku życia są objęci programem, który pozwoli zachować te bezpłatne przejazdy. W związku z tym potrzebujemy zgody każdego mieszkańca powyżej 70 roku życia na dysponowanie danymi, żeby refundować te 2%. Potrzebny jest więc wniosek i wydanie tej karty. Karta musi być wydana do 31 marca 2018 roku.

A. Lipczyńska: Jak wygląda w praktyce odbiór tej karty?

M. Michniewicz: We wniosku jest rubryka, w której zaznaczamy w jaki sposób chcemy tę kartę otrzymać. Można po kartę przyjść samodzielnie, upoważnić kogoś do odbioru tej karty, a można też zażyczyć sobie, żeby kartę wysłać do domu pocztą. Wniosek musi być podpisany przez seniora, natomiast złożyć go może każda osoba.

Posłuchaj rozmowy z Monika Michniewicz

A na co mogą liczyć seniorzy z Ełku? Karta Seniora funkcjonuje tam od 1 kwietnia 2016 roku. Skorzystać z niej mogą osoby po 60 roku życia, które są zameldowane w Ełku. Karta uprawnia do ulg na pływalni, w muzeum i Ełckim Centrum Kultury. Obowiązują też zniżki u ponad 30 przedsiębiorców. Seniorzy, którzy ukończyli 70. rok życia oprócz karty mogą również liczyć na bezpłatną komunikację miejską. Osoba z innego miasta, chociaż uchwała Rady Miejskiej tego nie przewiduje, również jeździ za darmo. Podczas kontroli w autobusie wystarczy pokazać tylko dowód osobisty, żeby potwierdzić swój wiek. Dokument ten nie zwiera już adresu zamieszkania.

Karta seniora jest wydawana dożywotnio. Do tej pory taką kartę odebrało ponad 2800 osób – powiedziała Małgorzata Zbrożek.

Posłuchaj relacji

00:00 / 00:00

W Elblągu Kart Seniora nie ma. Żeby skorzystać z programu wystarczy tylko dowód osobisty i legitymacja emeryta- rencisty- powiedział Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Elbląskiego Urzędu Miasta i dodał, że w tej chwili do programu przystąpiło 29 partnerów z różnych branż. Są to między innymi sklepy, uzdrowiska i zakłady rehabilitacyjne nie tylko z Elbląga.

Posłuchaj relacji

00:00 / 00:00

Redakcja: D. Kucharzewska/A. Podbielska

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowoczesny sprzęt bojowy dotarł do 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej

15. Giżycka Brygada Zmechanizowana ma nowy sprzęt. W nocy na Mazury przyjechało osiem samobieżnych moździerzy RAK i cztery wozy dowodzenia. Sprzęt został wykonany w hucie w...

Zamknij
RadioOlsztynTV