Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wszystkich Świętych. Sprawdź zmiany w okolicach cmentarzy regionu

Fot. policja Elbląg

Przełom października i listopada to czas większego ruchu na drogach oraz intensywnej pracy policjantów. W wielu miejscach, w okolicach święta Wszystkich Świętych, zmieni się organizacja ruchu oraz rozkład jazdy komunikacji miejskie.

Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany i zasady bezpieczeństwa.

W tym roku warmińsko-mazurscy policjanci zaplanowali działania od 31 października do 2 listopada, czyli od wtorku do czwartku włącznie. W akcję zaangażowani będą funkcjonariusze umundurowani i nieumundurowani, wspierani przez przedstawicieli innych służb.

Będą zwracać szczególną uwagę na drogi dojazdowe do cmentarzy oraz główne trasy między miejscowościami. – Ponadto będą monitorować rejony parkingów i miejsc, w których gromadzi się większa liczba osób. Zadbają o bezpieczeństwo w komunikacji publicznej i postarają się zapobiec wszelkim wybrykom chuligańskim – powiedział asp. Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Zmiany na ulicach i parkingach

W niektórych miejscach ruch odbywać się będzie inaczej, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Mogą powstać dodatkowe parkingi ustalone na czas uroczystości Wszystkich Świętych. Należy więc zwracać szczególną uwagę na znaki i zapoznać się wcześniej z informacjami dotyczącymi zmian w organizacji ruchu. W razie tworzenia się korków, policjanci pomogą je rozładować. Dlatego kierowcy i piesi powinni przypomnieć sobie, co oznaczają sygnały i polecenia wydawane przez policjantów oraz osoby uprawnione do kierowania ruchem i stosowali się do nich. Warto podkreślić, że mają one pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.

SPRAWDŹ ZMIANY ORGANIZACJI RUCHU W OLSZTYNIE

SPRAWDŹ ZMIANY ORGANIZACJI RUCHU W ELBLĄGU

SPRAWDŹ ZMIANY ORGANIZACJI RUCHU W EŁKU

Bezpieczeństwo w domach

Wyjeżdżając z domu, powinniśmy pamiętać o zamknięciu drzwi i okien, zakręcić kurki z gazem i wyłączyć piecyki elektryczne. Warto poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił. Złodzieje i włamywacze mogą chcieć wykorzystać naszą nieobecność w domu.

Bezpieczeństwo w komunikacji

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni. Pamiętajmy też o elementach odblaskowych. Nawet drobny element zwiększa naszą widoczność po zmroku.

Bezpieczeństwo na cmentarzach

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, więcej pieniędzy niż potrzebujemy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć gotówkę odliczoną na zakupy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. Nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce.

Bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich

Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz, zwłaszcza po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby lub zapisanie swojego numeru telefonu na przedramieniu dziecka.

Bezpieczeństwo na parkingach

Parkując samochód przed cmentarzem, nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Jeśli zauważymy niepokojący sygnał lub osobę, której zachowanie wzbudzi niepokój, powinniśmy poinformować o tym policjantów, którzy będą w okolicy lub zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Podczas działań „Wszystkich Świętych 2022” na drogach Warmii i Mazur, prowadzonych od 31.10. do 02.11.2022 policjanci odnotowali 7 wypadków drogowych, w których 2 osoby zginęły, a 5 zostało rannych. Byli wzywani też do 111 kolizji drogowych, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 24 nietrzeźwych kierujących.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Redakcja: K. Ośko za B. Gajlewska/K. Grabowska, KWP Olsztyn

Wszystkich Świętych. Jak dojechać na cmentarze w Olsztynie?

Wszystkich Świętych. Jak dojechać na cmentarze w Elblągu?

Wszystkich Świętych. Jak dojechać na cmentarze w Ełku?

Więcej w ruch, cmentarz, Wszystkich Świętych
Komunikacja miejska w Olsztynie i Elblągu w okresie Wszystkich Świętych

Do 2 listopada łatwiej będzie dojechać autobusami do olsztyńskich i elbląskich cmentarzy. Uruchomione zostaną dodatkowe kursy oraz specjalne linie, które ułatwią dostanie się do nekropolii. OLSZTYN...

Zamknij
RadioOlsztynTV