Wszawica to temat tabu. Radio Olsztyn gotowe na pierwszy dzwonek
Wszawica wciąż uważana jest za temat tabu. Panuje przekonanie, że to problem najuboższych i dotyka przede wszystkim ludzi, którzy nie dbają o higienę.
To jednak mit – podkreśla Radosław Gruss kierujący Oddziałem Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w wojewódzkiej stacji sanepidu w Olsztynie.
Wszawica nie jest chorobą związaną ze stanem higienicznym. Dziecko, które wygląda na dobrze ubrane i schludne sądzimy, że nie będzie źródłem wszawicy. Raczej podejrzewalibyśmy o to jakiegoś łobuziaka. Pamiętajmy jednak, że wszawica nie zna granic.
Jak wynika z badań sanepidu, wszawicą najczęściej zarażają się dzieci w wieku 3-12 lat, najczęściej w trakcie zabawy. Wrzesień i październik to miesiące kiedy jest najwięcej sygnałów o tej chorobie.
Wszawica z dużą łatwością rozprzestrzenia się ponieważ wielu rodziców nie informuje o tym wstydliwym dla nich problemie i przeprowadza leczenie potajemnie. To jednak nie będzie skuteczna, jeśli pozostałe dzieci z grupy, czy klasy, nie zostaną skontrolowane – dodaje Radosław Gruss.
To nasze bezpieczeństwo i zdrowie, więc jeżeli zastosujemy taki preparat nie tylko dziecku, ale także dorosłym nie dość, że szybciej pozbawimy się wszawicy, ale też szybciej wrócimy do pracy, szkoły, czy przedszkola. Absencja chorobowa będzie krótsza. W przypadku wszawicy zalecane jest unikanie kontaktu z innymi, aby jej nie przenieść.
Więcej o bezpiecznym powrocie dzieci z wakacji do szkół mówimy na naszej antenie codziennie po godzinie 10 w audycji Bliższe Spotkania. Akcja „Pierwszy dzwonek” potrwa do jutra.
Autor: I. Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy