Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sytuacja na Żuławach stabilna, choć wciąż przekroczone są stany alarmowe. Niektóre drogi są nieprzejezdne

Podtopienia w gminie Pasłęk. Fot. Ł.Sadlak

Sytuacja po podtopieniach i powodzi na Żuławach stabilizuje się, choć na rzekach Wąskiej, Pasłęce i jeziorze Drużno przekroczone są stany alarmowe. Strażacy nie prowadzą już działań ratowniczych, ale wraz z władzami lokalnymi monitorują sytuację.

Jak poinformował w środę rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej Rafał Melnyk, poziom wód na rzekach i jeziorze Drużno nie rośnie, ale ma tendencję spadkową albo pozostaje bez zmian. Na jeziorze Drużno poziom wody wynosi obecnie 612 metrów i przekracza stan alarmowy o 22 centymetry, na rzece Wąskiej poziom wody sięga 668 centymetrów i przekracza stan alarmowy o 38 centymetrów. Na  Pasłęce poziom wody wynosi 878 centymetrów, gdy stan alarmowy – 780 centymetrów. „Strażacy nie prowadzą działań ratowniczych, ale razem z przedstawicielami wydziałów kryzysowych i gmin prowadzą monitoring wałów przeciwpowodziowych. Patrzymy w niebo i cieszymy się, że nie pada” – dodał Rafał Melnyk.Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miasta w Elblągu poinformował, że sytuacja po powodzi w części miasta, spowodowanej przez wylanie rzeki Kumieli, już wróciła do normy. Z ulic, chodników przy ulicy Związku Jaszczurczego i przyległych sprzątnięty został szlam i błoto.Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji dokonuje przeglądu infrastruktury – sprawdza stan kanałów, studzienek kanalizacyjnych i deszczówek. Miasto ocenia i szacuje szkody, jakie powódź wyrządziła w mieniu komunalnym. Wiadomo już, że rozmyty został szlak spacerowy w lesie  Parku Bażantarnia. Podmyta została skarpa przy moście obok Parku Traugutta w centrum Elbląga. „Po oszacowaniu szkód będziemy występować o pomoc finansową do wojewody albo marszałka województwa”- podkreślił Mierzejewski.Działa już komisja powołana przez prezydenta Elbląga, która przyjmuje zgłoszenia od mieszkańców o stratach i wstępnie szacuje ich szkody.  Komisja wizytuje  ulice, którymi szła woda, czyli Związku Jaszczurczego, Oboźną, Fabryczną, Zagonową, Fromborską, Bartniczą.

Mieszkańcy poszkodowani przez powódź mogą zgłaszać do 30 września szkody pisemnie, ustnie bądź telefonicznie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz u Dyżurnego Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Poniedziałkowe ulewy i powódź w powiecie elbląskim uszkodziła drogi . Zarząd Dróg Powiatowych w Elblągu zmuszony był do wyłączenia z ruchu 3 dróg powiatowych w zachodniej części regionu. Na niektórych odcinkach może być niebezpiecznie z powodu zanieczyszczeń pozostałych po przejściu wody. Nieprzejezdna jest droga powiatowa w miejscowości Szymbory w gminie Godkowo i dwie w gminie Rychliki – między tą miejscowością a Gołutowem i druga od Świętego Gaju do Bągartu. Z kolei na odcinku Komorowo Żuławskie – Węzina w gminie Elbląg występują utrudnienia w ruchu. Ponadto niektóre odcinki dróg są zanieczyszczone błotem. Jak zapewniają drogowcy- utrudnienia usuwane są na bieżąco, ale nie wiadomo jak długo to potrwa. Stąd apel o ostrożną i spokojną jazdę i stosowanie się do znaków.

 

Autor: A. Libudzka(PAP)/M.Stankiewicz
Redakcja: Ł. Sadlak/K.Piasecka

Więcej w podtopienia, Pasłęk
Wojewoda Artur Chojecki: odszkodowania będą wypłacane ofiarom powodzi nie tylko przez samorządy, ale również przez rząd

Wydaje się, że sytuacja w Elblągu i Pasłęku już się ustabilizowała - mówił w Porannych Pytaniach  Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. W niektórych miejscach wciąż jednak przekroczony...

Zamknij
RadioOlsztynTV