Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wspólny projekt pomocy polskich i rosyjkich lekarzy

Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce oraz Dziecięce Ortopedyczne Sanatorium „Pioniersk” z Obwodu Kaliningradzkiego realizują partnerski projekt diagnostycznych badań przesiewowych dla uczniów z małych miast i wsi z terenów przygranicznych.

To część programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja, który pochłonie ponad 12 milionów złotych. Korzystają z niego dzieci z województwa warmińsko-mazurskiego oraz Obwodu Kaliningradzkiego – razem ponad 8,5 tysiąca osób – powiedział Radiu Olsztyn dyrektor szpitala w Ameryce Roman Lewandowski. Dodał też, że dla uczniów, wśród których w trakcie badań lekarze wykryją zagrożenie wadą postawy lub skoliozą przygotowano specjalne turnusy rehabilitacyjne.

Dzieci z naszego regionu będą korzystały z usług szpitala w Ameryce, uczniowie z zagranicy natomiast z sanatorium „Pioniersk”. Turnusy przygotowano dla 600 młodych ludzi. W ramach projektu w Szpitalu w Ameryce powstaje także dwukondygnacyjny obiekt, w którym zlokalizowany będzie oddział stacjonarny dla dzieci oraz dział fizjoterapii. Budynek będzie wyposażony w specjalistyczny sprzęt służący do rehabilitacji schorzeń narządu ruchu, wykorzystywany w hydroterapii, fizykoterapii i kinezyterapii.

Projekt zakłada również podniesienie kwalifikacji zawodowych personelu medycznego stron partnerskich, organizację warsztatów szkoleniowych i konferencji międzynarodowych, wymianę doświadczeń z czołowymi światowymi placówkami rehabilitacyjnymi.

Na zakończenie zostaną wydane publikacje na temat najnowszych osiągnięć naukowych z zakresu diagnozowania, zapobiegania i leczenia zaburzeń postawy oraz skolioz. (grab/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital, Obwód Kaliningradzki, leczenie
Szpital w Ameryce zyska funkcję uzdrowiskową

Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce pod Olsztynkiem dzięki nowym inwestycjom zyska funkcję uzdrowiskową. Za prawie 8 mln zł powstaje infrastruktura rekreacyjna, sportowa, rehabilitacyjna i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV