Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Wraz z wyjazdem turystów sezon zamiera”. Miasto chce sprzedać działki pod budowę hotelu

Fot. fotolia.com

Urząd miasta w Węgorzewie przygotowuje przetarg na sprzedaż atrakcyjnych działek nad jeziorem Święcajty. Ma tam powstać hotel na ponad 300 miejsc noclegowych.

Leżące na północnym krańcu Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich Węgorzewo nie ma ani jednego hotelu.

Ten brak bardzo nam doskwiera, bo sezon zamiera z wyjazdem turystów. Baza hotelowa pozwala na wydłużenie sezonu, co pokazują doświadczenia innych mazurskich miast

– mówi burmistrz Krzysztof Kołaszewski.

Burmistrz zapowiedział, że jego miasto w najbliższym czasie ogłosi przetarg na sprzedaż atrakcyjnych działek w sąsiedztwie jeziora Święcajty. Ma tam powstać hotel na ponad 300 miejsc noclegowych.

Kołaszewski dodał, że już na tym etapie kilka sieci hotelowych wyraża zainteresowanie zrealizowaniem takiej inwestycji.

A już teraz w Ogonkach trwa budowa hotelu na 120 miejsc, ma być tam basen i SPA. To w naszej sytuacji jest już naprawdę dobry znak

– ocenił burmistrz Węgorzewa.

Obecnie Węgorzewo oferuje turystom noclegi w kwaterach agroturystycznych i małych pensjonatach. Jedyny hotel w okolicy znajduje się na granicy administracyjnej tej gminy – w Ogonkach.

Potrzeba budowy hotelu w Węgorzewie jest dostrzegana przez samorząd od wielu lat. Dlatego sprzedano prywatnemu inwestorowi pokrzyżacki zamek w centrum Węgorzewa, w którym miał powstać hotel. Niestety, od kilku lat budynek jest odgrodzony, na metalowym płocie wiszą czarno-białe zdjęcia gmachu w czasach jego świetności.

Kontaktu ze spółką, która ma zamek, nie mamy od lat żadnego. Z dokumentów wiemy, że w ostatnim czasie właścicielem zamku stała się inna spółka. Podejmowałem trzykrotnie próby kontaktu z właścicielem, by ustalić, jakie ma plany względem zamku, niestety przedstawiciele spółki nie wyrazili takiej woli

– powiedział burmistrz.

Krzysztof Kołaszewski liczy także na to, że rozpoczęta właśnie przez Wody Polskie modernizacja rzeki Węgorapy i Kanału Węgorzewskiego ożywią miasto i pozwolą zorganizować tu jeden z największych portów na Mazurach.

Gmina ma tereny inwestycyjne przyległe do kanału i rzeki, mają je też prywatni właściciele, którzy mają pomysły inwestycyjne. Mam nadzieję, że wreszcie ożywi się Węgorzewo także i poza sezonem, bo na razie wraz z wyjazdem turystów miasto zamiera

– ocenił.

Burmistrz przyznał, że „Węgorzewo opiera się na dwóch filarach: jednym jest wojsko i stacjonujący tu 11. pułk artylerii, drugim – turystyka”. „Przemysł, jaki jest w mieście jest powiązany z turystyką, bo mamy np. stocznię jachtową”.

W ocenie Kołaszewskiego Węgorzewo może znacznie poszerzyć zakres usług turystycznych za ok. 7-10 lat, bo „trzeba uwzględnić procesy inwestycyjne”.

Za to będziemy mieli bazę turystyczną w najwyższych nowoczesnych standardach. Z ostatnich będziemy pierwszymi.

Węgorzewo promuje się jako rowerowa stolica Polski. Miasto leży na szlaku Green Velo. Wokół otaczających miasto jezior oraz w okolicy poprowadzono dodatkowe ścieżki rowerowe. Węgorzewo może też być bazą wypadową do zwiedzania kompleksu bunkrów w Mamerkach (Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych w czasie II wojny światowej) czy w Pozezdrzu (polowa kwatera Himmlera) oraz zwiedzania śluz Kanału Mazurskiego np. w Leśniewie.

Z Węgorzewa prosto na Mamry. Remont Kanału Węgorzewskiego szansą na stworzenie kolejnego portu na Mazurach

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Węgorzewo, turystyka
Przyszedł złożyć zeznania, trafił za kratki

Miało być rutynowe przesłuchanie w charakterze świadka, skończyło się... przewiezieniem do aresztu. 34-letni mieszkaniec Węgorzewa przyjechał do tamtejszej komendy, aby złożyć zeznania. Podczas przesłuchania okazało się,...

Zamknij
RadioOlsztynTV