Wokół tabulatury braniewskiej i jezuitów
27 sierpnia w Braniewie w bazylice pw. św Katarzyny Aleksandryjskiej znakomity polsko-litewsko-estoński zespół wykona utwory z tabulatury braniewskiej. Dzieła zostały odnalezione po II wojnie światowej przez litewskich historyków i do dziś są przechowywane w bibliotece im. Wróblewskich Litewskiej Akademii Nauk w Wilnie.
Początki tabulatury sięgają roku 1619. Wtedy Braniewo przeżywało rozkwit – było centrum do którego przyjeżdżali uczeni i studenci, aby pobierać nauki w tamtejszym kolegium jezuickim. O tej uczelni oraz o braniewskim zbiorze utworów na różne instrumenty zwanym tabulaturą porozmawiamy z dzisiejszymi gośćmi.
Najpierw z panem Zbigniewem Kędziorą w dawnym kolegium jezuickim porozmawiamy o jezuitach w Braniewie. Dziś w tym miejscu, do którego zjeżdżali studenci z całej Europy mieści się Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Liszewskiego oraz Muzeum Ziemi Braniewskiej prowadzone przez Towarzystwo Miłośników Braniewa, którego prezesem jest nasz gość.
W drugiej części porozmawiam z prof. Marcinem Szelestem, wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie, znakomitym organistą, współzałożycielem i kierownikiem artystycznym zespołu muzyki dawnej Harmonia Sacra, jako solista występującym m.in. z Concerto Palatino, The Bach Ensemble, czy Vox Luminis. Prof Szelest wyjaśni pochodzenie tabulatury, jej znaczenie i późniejsze losy.
Małe Ojczyzny przygotowała Alicja Kulik.
W audycji wykorzystano utwory:
- Saltarello la Traditorella – P. P. Borrono – Massimo Lonardi, liuto
- Pavana la Desperata – P. P. Borrono – Massimo Lonardi, liuto
- La musica del Rinascimento, canti e danze a corte
Posłuchaj audycji
Autor: A. Kulik
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy