Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. „Dzięki strażakom Polacy czują się bezpiecznie”

Tyle samo powrotów, co wyjazdów – takie życzenia składali sobie ratownicy podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka. Ich pierwsza część odbyła się pod pomnikiem upamiętniającym strażaków, którzy zginęli podczas akcji. Następnie, uroczysty apel z wyróżnieniami i awansami, zorganizowano w urzędzie wojewódzkim.

W uroczystości uczestniczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. W przemówieniu wymieniał ponadprogramowe zadania, które strażacy realizują od ponad dwóch lat.

Walczyliście z pandemią koronawirusa. Wspieraliście straż graniczna podczas działań na granicy z Białorusią, która stała się celem hybrydowego ataku ze strony reżimu Łukaszenki. Nie wahaliście się ruszyć na pomoc Grecji i Turcji, gdy te państwa nawiedziły niespotykane w najnowszej historii pożary. Wreszcie, po agresji Rosji na Ukrainę, jako jedni z pierwszych ruszyliście z pomocą uchodźcom wojennym.

00:00 / 00:00

– Dzięki strażakom Polacy czują się bezpiecznie w swoich lokalnych społecznościach – dodał wiceminister.

fot. P. Getka

O międzynarodowym zaangażowaniu polskich strażaków w Olsztynie mówił też komendant główny generał brygadier Andrzej Bartkowiak.

Wybuch w Bejrucie w Libanie. Lądujemy na miejscu i są tam tylko dwie jednostki ratowniczo-poszukiwawcze, które wchodzą na teren miasta – polska i francuska. Gasiliśmy pożary w Szwecji. Kolejny przykład to Turcja i Grecja. Jednocześnie trzy akcje w jednym czasie, na dodatek jeszcze powódź w Niemczech.

00:00 / 00:00

fot. P. Getka

W województwie warmińsko-mazurskim jest 19 jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Służy w nich ponad 1000 strażaków. W szeregach OSP działa natomiast 17 tys. ochotników.

Starszy kapitan Grzegorz Różański z Ostródy otrzymał brązowy medal za długoletnią służbę.

Dobrze pamiętam wydarzenia z 2010 roku, czyli powódź. Na południu Polski nieśliśmy pomoc mieszkańcom. Byłem tam prawie tydzień, a tragedia ludzka robiła ogromne wrażenie. Utkwiło mi w pamięci mnóstwo zdarzeń drogowych, ale też staram się pamiętać te dobre rzeczy ze służby.

00:00 / 00:00

Wyróżniony został też m.in. młodszy brygadier Piotr Bojanowski z działdowskiej komendy. W straży pożarnej pracuje już 30 lat.

Przez wiele lat sporo też się zmieniło – począwszy od sprzętu i wyposażenia, ubrania i zabezpieczenia strażaków.

00:00 / 00:00

Podczas wojewódzkich obchodów wyróżniono łącznie 91 osób. Otrzymali oni medale, awanse i okolicznościowe dyplomy.

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w strażacy, video, Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka, Państwowa Straż Pożarna
Ambasador Rosji oblany czerwoną farbą przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich

Przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie demonstranci oblali czerwoną substancją ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa i uniemożliwili rosyjskiej delegacji złożenie tam kwiatów. 9 maja Rosja obchodzi dzień...

Zamknij
RadioOlsztynTV