Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Wojewódzkie Obchody Dnia Niepodległości. „Patriotyzm ma nowe oblicze”
Apelem poległych, odśpiewaniem hymnu państwowego i złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Wolności Ojczyzny uczczono w Olsztynie 105. rocznicę odzyskania niepodległości. W uroczystościach wzięły udział tłumy mieszkańców.
Obchody, z udziałem władz wojewódzkich i samorządowych rozpoczęła msza w katedrze św. Jakuba. Po niej uczestnicy przeszli na Plac Solidarności pod Pomnik Wolności Ojczyzny.
Tam przemówienia wygłosili: pełniący obowiązki wojewody warmińsko-mazurskiego Piotr Opaczewski, marszałek województwa Marcin Kuchciński oraz prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski wspomniał, że „historia Polski od końca XVIII do XX wieku to czas, w którym na przemian albo niepodległości musieliśmy bronić, albo musieliśmy ją odzyskiwać”.
Realia historyczne wykuły w polskim narodzie wartości i filary, które pozwoliły na to, aby dziś mimo ciężkich wydarzeń w historii możemy mówić o sobie, że jesteśmy Polakami. Aby ujarzmić polski naród trzeba skruszyć te filary, a są nimi: dom i rodzina, tradycja, kultura i wiara i Kościół rozumiany jako wspólnota, który w najciemniejszych czasach zawsze dawał otuchę i nadzieję
– podkreślił.
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński mówił, że „105. rocznica odzyskania niepodległości to moment byśmy wszyscy zastanowili się, czym jest nowoczesny patriotyzm”.
To już nie tylko duma z naszej historii, państwa czy kultury. Dziś patriotyzm ma nowe oblicze. To zaangażowanie obywateli w budowę lepszej przyszłości dla naszego kraju. To również budowanie społeczeństwa świadomego kierującego się takimi wartościami, jak demokracja, poszanowanie praw człowieka, czy wolność słowa. Współczesny patriotyzm to też otwartość na innych i szacunek do odmienności i różnorodności
– powiedział.
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz ocenił, że dążenie do niepodległości zawsze było w Polakach.
Dążenie do niepodległości było niezniszczalne tak jak potrzeba wolności. Z prostej przyczyny: wolność i niepodległość to dwa paradygmaty naszego bytu narodowego, wpisane w polskość w jej najlepszym i najszlachetniejszym znaczeniu. Na ołtarzu walki o niepodległość złożyliśmy dużą daninę krwi. Dlatego obowiązkiem każdego Polaka jest poświęcić ten dzień – refleksji o swojej ojczyźnie i o tym, co nas spaja jako naród, powstanie naszego państwa Rzeczpospolitej Polskiej
– mówił.
Oficjalnej części Wojewódzkich Obchodów Święta Niepodległości w Olsztynie towarzyszyła część piknikowa. Na parkingu można było oglądać sprzęt bojowy 16. Dywizji Zmechanizowanej oraz innych służb mundurowych. Były też stare samochody i rekonstruktorzy.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński/PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy