Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewódzki Inspektor Sanitarny: weryfikujemy osoby z najbliższego otoczenia zakażonego pacjenta

Fot. K. Grabowska

W szpitalu w Ostródzie hospitalizowane są już dwie osoby, u których wykryto kooronawirusa. Obie podróżowały autobusem rejsowym z Niemiec.

Służby potwierdziły dziś dodatni wynik u drugiej osoby, która wcześniej – po kontakcie z pacjentem zero – przebywała w kwarantannie domowej. Teraz trwa weryfikacja osób z jej najbliższego otoczenia – mówi wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko.

Nasze działania sprowadzają się do identyfikacji najbliższych kontaktów tego pacjenta. Wszystkie osoby, które zidentyfikujemy jako te, które mogły mieć możliwość zarażenia, będą przez nas nadzorowane. Większość w kwarantannie domowej, część pod nadzorem epidemiologicznym.

00:00 / 00:00

Służby nie podają szczegółów na temat pacjenta, który dziś trafił do szpitala. Potwierdzają jedynie, że nie jest obywatelem Polski. Wszystkie osoby, które podróżowały autobusem z Niemiec są objęte kwarantanną. Wśród nich jest 15 mieszkańców Warmii i Mazur.

Ogólnie w regionie 14-dniową kwarantannę przechodzi 70 osób. Kolejne – podobnie jak pacjenci u których wykryto koronawirusa – są na obserwacji w ostródzkim szpitalu – informuje doktor Piotr Kocbach, warmińsko-mazurski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

W szpitalu część osób poddanych kwarantannie przebywa na oddziale wewnętrznym. Takich osób jest 10. To są potwierdzone ujemne wyniki. Natomiast jeśli chodzi o pozostałych chorych, to 6 osób oczekuje  w tej chwili na badania, które najprawdopodobniej dzisiaj będą wykonane.

00:00 / 00:00

Szpital w Ostródzie w razie potrzeby może przyjąć 200 osób. Decyzją wojewody został oddany na potrzeby chorych z podejrzeniem bądź stwierdzeniem wirusa z Chin. Przebywający tam dotychczas pacjenci zostali przewiezieni do innych placówek lub wypisani do domu. W Polsce służy dotychczas potwierdziły 6 przypadków zarażenia koronawirusem.

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, posiedzenie, sztab Kryzysowy, uwaga, pilne
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami regionu. „Walczymy o kontynuację pozytywnych zmian w Polsce”

Prezydent odwiedził województwo warmińsko-mazurskie. Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Pisza. Wcześniej na przedwyborczym spotkaniu w Szczytnie zapowiedział, że region Warmii i Mazur może liczyć na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV