Wojewoda Artur Chojecki o wsparciu dla uchodźców
– Uchodźcy mogą uzyskać niezbędną pierwszą pomoc, łącznie z noclegiem, posiłkiem i wsparciem psychologicznym – podkreślił wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, tłumacząc zasady działania punktów recepcyjnych. Wyjaśnił także, że na początku wojny w Ukrainie zdecydowana większość osób, które przekraczały granicę, jechała do konkretnego, umówionego miejsca.
Gość Porannych Pytań ocenił, że nie jesteśmy województwem, które jako pierwsze przychodzi na myśl obywatelom Ukrainy, kiedy kierują się do Polski.
Jednak do nas także te osoby docierają. Znajdują schronienie sami, bądź kontaktując się z naszym centrum zarządzania kryzysowego. Centrum wskazuje, gdzie są wolne miejsca w ośrodkach, Uchodźcy korzystają z punktu umieszczonego na dworcu głównym w Olsztynie, albo punktu recepcyjnego w centrum miasta, przy alei Niepodległości. Tam otrzymują adres, pod którym mogą znaleźć schronienie. Mogą także uzyskać niezbędną pierwszą pomoc, łącznie z noclegiem, posiłkiem, wszelką pomocą psychologiczną.
Specjalna ustawa daje uchodźcom z Ukrainy uprawnienia podobne do uprawnień obywateli polskich – dostęp do rynku pracy, możliwość skorzystania z 500+, dostępu do służby zdrowia, systemu edukacji, różny pakiet świadczeń socjalnych. Ponadto przez pierwsze 60 dni pobytu mogą skorzystać ze wsparcia w postaci zakwaterowania i wyżywienia. Obywatele polscy, którzy przyjmą takie osoby do swojego domu, mogą uzyskać z tego tytułu dofinansowanie w kwocie 40 złotych za osobę dziennie – składając odpowiedni wniosek do urzędu gminy.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego
Redakcja: K. Ośko