Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojciech Wasilewski: Inteligentne systemy monitorujące z Olsztyna są dodatkowo szyfrowane i bardzo trudno je zniszczyć

Wojciech Wasilewski, szef i współwłaściciel firmy Masdar. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Gościem Leszka Cimocha w Rozmowie gospodarczej był Wojciech Wasilewski, szef i współwłaściciel firmy Masdar z Olsztyna.

Olsztyńska firma specjalizuje się w tworzeniu systemów monitoringu mobilnego.

Zaczynaliśmy w 2 osoby. Pierwsze lata to 2-3 osoby, teraz jest nas 8. Zajmujemy się systemem niekonwencjonalnego monitoringu.

Masdar dostarcza systemy monitorujące miejsca pozbawione infrastruktury telekomunikacyjnej i energetycznej. Urządzenia działają na najnowocześniejszych technologiach transmisji danych.

Inteligentne systemy monitorujące są odporne między innymi na deszcz i mróz (…) Bardzo trudno je zniszczyć (…) Ze względu na RODO ostatnio wprowadziliśmy dodatkowe szyfrowanie.

Firma jako pierwsza w Polsce wdrożyła mobilny monitoring video z wykorzystaniem sieci GSM w Lasach Państwowych oraz monitoring przejść dla zwierząt na drogach krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Najnowszym projektem firmy jest transmisja „na żywo” z dna jednego z mazurskich jezior.

Zaczęło się 11 lat temu. Wówczas myśleliśmy o fotowoltaice. Szybko zauważyliśmy, że klienci chcą czegoś więcej. Potrzebowali monitoringu, dlatego szybko opracowaliśmy system monitoringu oparty o zasilanie z odnawialnych źródeł energii.

Klientami firmy są nie tylko osoby fizyczne, ale także instytucje, szczególnie rożnego rodzaju służby mundurowe: policja, straż graniczna, Lasy Państwowe, straże gminne i miejskie oraz służba celno-skarbowa.

Szef firmy Wojciech Wasilewski podkreślił w Rozmowie gospodarczej, że system monitoringu szpiegowskiego, to jeszcze inny rodzaj działalności w tej branży. Chociaż firma tworzy urządzenia, które dla potrzeb monitoringu można tak ukryć, że nie będą widoczne.

Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha

Wojciech Wasilewski, szef i współwłaściciel firmy Masdar. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

RadioOlsztynTV