Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Wojciech Maksymowicz: Cały kraj może się znaleźć w czerwonej strefie (…) dziś decyzja w tej sprawie

Od soboty cały kraj może znaleźć się w czerwonej strefie – takie informacje potwierdził w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wiceminister edukacja i nauki, były minister zdrowia prof. Wojciech Maksymowicz.

Poseł Porozumienia dodał, że decyzję w tej sprawie ogłosi dziś premier Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiadał to już wczoraj. Było to przedmiotem obrad Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczyłem wczoraj wieczorem. Dla określenia czerwonych stref przyjęto pewne zasady. Mamy tę fazę epidemii, że stała się ona powszechna i w tej chwili w kraju zostały tylko pojedyncze powiaty, które od soboty nie spełniałyby tego wymogu.

Prof. Wojciech Maksymowicz potwierdził, że Komisja Europejska podpisała umowę do dostawę 400 milionów dawek szczepionek przeciw koronawirusowi. Gość Porannych Pytań zapewnił, że Polska jako kraj członkowski Unii Europejskiej otrzyma 20 milionów dawek, natychmiast kiedy taka szczepionka będzie dostępna.

Były minister zdrowia potwierdził, że jest kolejna firma, która miała by dostarczyć szczepionki obywatelom Unii Europejskiej.

Wcześniej Komisja Europejska podpisała umowy z czterema innymi firmami, które rokują szybkie zakończenie procesu wynalezienia szczepionki. Ma się to stać na początku, albo w pierwszej połowie przyszłego roku. Podpisano umowy na setki milionów dawek. My też w tym partycypujemy i w przypadku, kiedy pierwsza firma przedstawi zweryfikowany i bezpieczny produkt mamy zagwarantowane 20 milionów dawek.

Zdaniem prof. Maksymowicza ta ilość pozwoli zaszczepić w pierwszym rzucie 2/3 populacji w kraju. Potem szczepionkę dostaną pozostali mieszkańcy Polski.

Posłuchaj Porannych Pytań

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za Krzysztof Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczepionka, szczepionki, Wojciech Maksymowicz, koronawirus
Zakażony koronawirusem burmistrz Rynu: Jak słyszę wszystkowiedzących antycovidowców to krew mnie zalewa

  Zakażony koronawirusem burmistrz Rynu Jarosław Filipek zaapelował do mieszkańców, by chronili się i nosili maseczki, a gdy nie muszą, by nie wychodzili z domów. Wcześniej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV