Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
Wojciech Cybulski: Zatrzymaliśmy proces zamykania szkół i grupowych zwolnień nauczycieli
Ponad 200 tysięcy uczniów z Warmii i Mazurach kończy dziś rok szkolny. Gościem Porannych Pytań był wicekurator oświaty Wojciech Cybulski.
Wojewódzkie uroczystości kończące rok szkolny odbywają się w Liceum im. Bojowników o Polskość Mazur w Piszu. W całym regionie wakacje rozpoczyna 230 tysięcy uczniów i 30 tysięcy nauczycie
Jak powiedział warmińsko-mazurski wicekurator oświaty, w tym roku najważniejszą zmianą było stopniowe wygaszanie gimnazjów.
Nauczyciele zostali przeszkoleni do pracy z nową podstawą programową. Wszystkie zmiany organizacyjne i programowe zostały bardzo dobrze przygotowane. Protesty, które miały miejsce wiosną 2017 roku były chybione (…) Wszystko było przygotowane. Reforma oświaty jest planowo wdrażana i jest to proces ewolucyjny. To co wydarzyło się 1 września 2017 roku jest jedynie początkiem. Teraz stopniowo zmiany będą wdrażane.
Wicekurator Wojciech Cybulski podkreślił, że szkoła musi być bezpieczna, zmniejszyła się liczba skarg związanych z przemocą i agresją.
Zjawisk niepokojących, które miały miejsce w gimnazjach jest coraz mniej. Młodzież została w siódmych klasach szkół podstawowych. Cel jaki zakładała reforma oświaty powoli jest osiągany. Przypomnę, że jednym z celów było wzmocnienie roli wychowawczej szkoły i ograniczenie zjawiska agresji i przemocy. To najbardziej nie podobało się rodzicom.
Gość Porannych Pytań zaznaczył, że wdrażając reformę oświaty zatrzymany został proces zamykania szkół i grupowych zwolnień nauczycieli. W banku ofert pracy warmińsko-mazurskiego kuratorium oświaty znajduje się obecnie 550 ofert.
Mamy zjawisko przechodzenia starszych nauczycieli na emerytury i świadczenia kompensacyjne. Zastępują ich młodsi nauczyciele, ale nie ma zjawiska zwolnień nauczycieli. Zjawisko zwolnień nauczycieli ustało.
Wojciech Cybulski cieszy się, że nauczyciele coraz lepiej zarabiają.
1 kwietnia 2018 roku płace nauczycieli wzrosły o 5,35 procent. Nie jest to jednorazowa podwyżka, ale proces. Za pół roku, 1 stycznia 2019 roku, nauczyciele otrzymają kolejną podwyżkę w wysokości kolejnych 5 procent, a w 2020 kolejne 5 procent (…) Są to kwoty od 130 złotych dla nauczyciela stażysty do 270 dla nauczyciela dyplomowanego. Płace nauczycieli były zamrożone przez 6 lat od 2012 roku.
Klasy i pracownie szkolne zostaną doposażone. W tym roku na wyposażenie klas chemicznych, biologicznych i fizycznych ministerstwo edukacji przekazało samorządom 320 milionów złotych.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Wojciechem Cybulskim
Redakcja: BSChromy