Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Władze i mieszkańcy Olsztyna oddali hołd poległym podczas II Wojny Światowej

Obchody wybuchu II Wojny Światowej w Olsztynie. Fot. Maja Kwiatkowska

Obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej zgromadziły w Olsztynie kombatantów, parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych, harcerzy i mieszkańców.

Uhonorowano poległych, a pod pomnikiem Armii Krajowej złożono wieńce. Tamte dni pamiętają uczestnicy walk i ich krewni.

00:00 / 00:00

– Musimy dopilnować, żeby historia się nie powtórzyła. To był najstraszliwszy nie tylko w XX wieku, ale w dziejach państwa i narodu polskiego konflikt, który w wymiarze biologicznym nas zniszczył, a w wymiarze cywilizacyjnym bardzo nas uwstecznił – mówi Karol Sacewicz – naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN.

00:00 / 00:00

To bardzo ważne, żebyśmy co roku byli i pamiętali o tym, co się wydarzyło. To był początek tragedii narodu polskiego. Zginęły miliony ludzi i należy im co roku oddać hołd – podkreśla Barbara Gawlińska – przewodnicząca stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Olsztynie.

00:00 / 00:00

– Nasi ojcowie, dziadowie przede wszystkim stawili czoła najeźdźcy i walczyli o naszą wolność – powiedział prezydent Olsztyna – Piotr Grzymowicz.

00:00 / 00:00

1 września 1939 roku pierwsze niemieckie bomby spadły o godz. 4.40 na Wieluń. Tam też dzisiaj rozpoczęły się państwowe obchody rocznicy. Uczestniczyli w nich prezydent Andrzej Duda i prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier.

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Autor: M.Kwiatkowska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w II wojna światowa, uroczystości
80 lat temu wojska niemieckie zaatakowały Polskę. Wydarzenia z 1 września 1939 zapoczątkowały II Wojnę Światową

80 lat temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV