Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wizyta Andrzeja Dudy w Nowym Mieście Lubawskim i spór środowiska sędziowskiego z rządem. Oglądaj audycję Jeden na jednego

Gośćmi Marka Lewińskiego w audycji publicystycznej Jeden na jednego byli:

  • Sylwia Jaskulska – Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Radosław Nojman – Prawo i Sprawiedliwość

Temat 1

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Nowe Miasto Lubawskie. Najpierw uczestniczył w oficjalnym otwarciu nowej hali biuro-produkcyjnej firmy Szynaka, a później spotkał się z mieszkańcami. Dużo mówił o rolnictwie zapewniając, że zarówno on jak i cały rząd będą się domagać zrównania poziomu dopłat bezpośrednich do średniej europejskiej.

Prezydent zapewniał, że pensje w Polsce będą wzrastały, w taki sposób, żeby nie szkodzić przedsiębiorcom. Mówił też o trzynastej emeryturze i jego staraniach o rewaloryzację emerytur o co najmniej 70 złotych. Mówiąc o reformie sądownictwa, ostro krytykował część środowiska sędziowskiego za niechęć wobec przeprowadzanych zmian.

Temat 2

Przywrócenie w Polsce sprawiedliwych sądów wymaga czasu – mówił prezydent Andrzej Duda na Warmii i Mazurach.

Ten stary układ bardzo dobrze się trzyma, nie chce pozwolić sobie na to, by zabrać im przywileje i władzę nad ludźmi, do której doszli. Muszą zrozumieć, że ich praca to także służba dla Rzeczypospolitej i przede wszystkim dla polskich obywateli (…) Sędzia służy ludziom i Rzeczypospolitej. Czy pewien kompromis pomiędzy rządem a środowiskiem sędziowskim jest w ogóle możliwy?

Temat 3

Rząd opublikował oficjalne stanowisko w sprawie sytuacji w wymiarze sprawiedliwości. Czytamy w nim o „zaniepokojeniu postępowaniem tych sędziów, którzy poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów, manipulując w ten sposób (…) wyrokiem TSUE”. Pismo opublikowano w związku z demonstracjami solidarności po zawieszeniu w obowiązkach sędziego z Olsztyna Pawła Juszczyszyna.

Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

fot. Przemysław Getka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe, video, Sylwia Jaskulska, Radosław Nojman
Wyprowadził rodzinę z płonącego budynku. Listonosz uratował życie trzech osób

Listonosz z Jezioran Ireneusz Szymański uratował trzy osoby z płonącego budynku. Listonosz przyniósł rodzinie list polecony z gminy, gdy gospodarz zmieniał butlę z gazem. Ulatniający się...

Zamknij
RadioOlsztynTV