Wiesław Łach: Legia Akademicka przeszkoli studentów-ochotników, którzy staną się rezerwą Polskich Sił Zbrojnych
W listopadzie w wybranych uczeniach w Polsce, w tym na uniwersytecie w Olsztynie, ruszają zajęcia organizowane w ramach programu Legia Akademicka – mówił w Porannych Pytaniach profesor Wiesław Łach z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Przystąpienie do programu Legia Akademicka jest dobrowolne. Skierowano go do 94 uczelni państwowych. 54 szkoły wyższe zdecydowały się wziąć w udział w programie. W naszym regionie program realizować będzie Uniwersytet Warmińsko – Mazurski.
Studenci UWM w Olsztynie będą mogli być rezerwą Polskich Sił Zbrojnych. Warunkiem jest przejście odpowiedniego szkolenia.
Program jest skierowany do wszystkich studentów, którzy studiują w formie niestacjonarnej i stacjonarnej, od poziomu licencjackiego do studiów doktoranckich. Jego celem jest przeszkolenie studentów-ochotników, którzy po przejściu kwalifikacji, przeszkoleni i stanowili rezerwę Polskich Sił Zbrojnych, a dla chętnych jest furtką do służby zawodowej. Jest luka związana ze szkoleniem rezerw osobowych. Braki są w kadrze oficerskiej i podoficerskiej. Po szkoleniu teoretycznym, który będzie wstępną selekcją, chętni – w przyszłym roku – będą mogli przystąpić do szkolenia stacjonarnego.
Po takim szkoleniu student otrzyma stopień kaprala rezerwy.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Wiesławem Łachem
Redakcja: BSChromy