Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Wierni obrządku wschodniego obchodzą dziś Niedzielę Palmową

Fot. Pixabay.com

Prawosławni i wierni innych Kościołów wschodnich obchodzą w niedzielę Święto Wjazdu Pańskiego do Jerozolimy, czyli tradycyjną Niedzielę Palmową. W tym roku Święta Wielkanocne wypadają u nich bowiem 8 kwietnia, czyli tydzień później niż u katolików.

Niedziela Palmowa to jedno z dwunastu najważniejszych świąt w prawosławnym kalendarzu liturgicznym. Zgodnie ze wschodnią tradycją, pierwsze nabożeństwa ze święceniem palm odprawiane były w cerkwiach już w sobotę wieczorem.

Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim. W głównej świątyni regionu – katedrze św. Mikołaja w Białymstoku – uroczystościom Palmowej Niedzieli przewodniczył przed południem ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

Palmową Niedzielę 1 kwietnia świętują także m.in. grekokatolicy z Podkarpacia. – Podobnie jak w Kościele łacińskim, jest to dla nas radosny dzień, przypominający uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy – powiedział dziekan sanocki i proboszcz w Komańczy w Bieszczadach, ks. Andrzej Żuraw.

Duchowny zwrócił uwagę, że palmy wiernych Kościołów wschodnich są skromniejsze niż te widywane u katolików. – Zazwyczaj są to świeże, zielone gałązki, prawie zawsze wierzbowe, przewiązane jedynie kolorowymi wstążkami, czasem zdobione naturalnymi lub sztucznymi kwiatami. Dopuszczalne jest też używanie gałązek kwitnących krzewów, np. forsycji – zaznaczył ks. Żuraw.

Poświęcone palmy są przechowywane do następnego roku. Zgodnie z tradycją, mają chronić dom i domowników.

Data Wielkiej Nocy w obu chrześcijańskich obrządkach, katolickim i prawosławnym, liczona jest nieco inaczej, dlatego tylko raz na kilka lat święto przypada w tym samym terminie. Tak było np. przed rokiem.

Przeważnie jednak prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich świętują Wielkanoc po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa, jak to miało miejsce dwa oraz pięć lat temu. W 2015 roku Wielkanoc obrządków wschodnich wypadła tydzień po katolickiej, zaś w 2014 – w tym samym terminie.

Dokładnych danych co do liczby osób prawosławnych w kraju nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Dane te uznawane są jednak przez hierarchów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego za niemiarodajne.

Grekokatolików, według spisu GUS, jest w Polsce ok. 50 tys. Mieszkają m.in. w województwach: podkarpackim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

Autor: PAP
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Niedziela Palmowa, cerkiew
Robimy palmy wielkanocne

Nasze studio odwiedziła Anna Czachorowska - etnograf z Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznego w Olsztynku. Pani Ania pokazała nam w jaki sposób możemy własnoręcznie przygotować palmy....

Zamknij
RadioOlsztynTV