Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Świat dźwięków Ryszarda Szmita

Fot. Ł. Sadlak

Ryszard Szmit – wieloletni i wielokrotnie nagradzany realizator dźwięku Polskiego Radia Olsztyn był gościem Moniki Szczygło w audycji „Wieczór z kulturą”. Ryszard Szmit niedawno odszedł na zasłużoną emeryturę, zatem w audycji wspominaliśmy jego wieloletnią pracę w rozgłośni.

Ryszard Szmit był „skazany” na muzykę od dzieciństwa. Ojciec grał bowiem na trąbce i wymyślonych przez siebie elektrycznych skrzypcach. Sam rozpoczął granie od gitary, którą wyciął z drzwi od szafy. Pierwszy duży występ – z zespołem Łączność zaliczył w 1969 roku podczas Harcerskiego Lipca Artystycznego. Później grał z grupą Proces oraz Arba ze Zbigniewem Rojkiem  w składzie.

Po chwilowym pobycie w Finlandii powrócił do Polski i założył własne studio nagrań, które z czasem przekształciło się w PRO STUDIO Radia Olsztyn.

Czasami po sposobie wyjęcia instrumentu z futerału przez muzyka wiem, co mnie czeka za chwilę.

Nagrał z polskimi artystami ponad 100 płyt, m.in. z Edytą Górniak, Anną Marią Jopek, Budką Suflera, zespołem Maanam, Grzegorzem Piotrowskim czy Włodzimierzem Pawlikiem.

Każdą robotę – nawet najbardziej prostą – traktuję bardzo poważnie. Staram się wyciągnąć z każdego artysty wszystko to, co mogę.

Posłuchaj audycji Moniki Szczygło

00:00 / 00:00

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ryszard Szmit
Premiera słuchowiska Radia Olsztyn. W sztuce, oprócz aktorów, wystąpili także widzowie

Na antenie Radia Olsztyn odbyła się premiera słuchowiska zarejestrowanego w piątek na olsztyńskim Starym Mieście. Podczas 10. Warmińskiego Jarmarku Świątecznego kilkaset osób uczestniczyło w nagraniu przedstawienia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV