Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Widzieli zakazy, ale chcieli zobaczyć słup graniczny. Dwóch turystów ukarano mandatami

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Mandatami po 500 zł warmińsko-mazurska Straż Graniczna ukarała dwóch turystów, którzy wbrew przepisom weszli na pas drogi granicznej. Tego typu wykroczenia na tzw. zielonej granicy z obwodem kaliningradzkim popełniło w tym roku już 10 osób.

Jak poinformowała we wtorek PAP rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Mirosława Aleksandrowicz, dwaj mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego wbrew przepisom weszli na pas drogi granicznej. Mężczyźni zostali wylegitymowani przez patrol z placówki SG w Węgorzewie.

Przyznali, że byli na wycieczce z dziećmi w rejonie granicy polsko-rosyjskiej. 39-latek widział zakazy i oznaczenia granicy państwa, ale jego 41-letni kolega, tak bardzo chciał zobaczyć słup rosyjski, że zdecydowali się podejść bliżej

– wyjaśniła.

Za popełnione wykroczenie mężczyźni zapłacili mandaty karne po 500 zł.

Według Straży Granicznej tego typu przypadki nasilają się w czasie wakacji. Wśród turystów panuje moda na robienie sobie pamiątkowych zdjęć i filmików ze słupami granicznymi w tle.

Jak podała kpt. Aleksandrowicz, w tym roku mandatami za wejście na pas graniczny lub nielegalne przekroczenie tzw. zielonej granicy z Rosją ukarano już 10 turystów.

Do większości tych zdarzeń doszło na tzw. trójstyku granic „Wisztyniec”, gdzie zbiegają się granice państwowe Polski, Litwy i Rosji. Stoi tam dwumetrowej wysokości monolit z granitu, na którym znajdują się złote godła państw. Część turystów zapomina, że w tym miejscu można poruszać się tylko po terytorium Polski i Litwy, bez przechodzenia na stronę rosyjską.

Granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej, której przekraczanie jest możliwe wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, tj. na przejściach granicznych.

Dlatego służby apelują o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa w czasie turystycznych wycieczek. Przypominają, że obowiązuje całkowity zakaz wejścia i wjazdu na pas drogi granicznej, czyli odcinek 15 metrów, licząc od granicy państwa.

Złamanie zakazu przekraczania granicy państwowej w miejscach niedozwolonych lub wejście na pas drogi granicznej jest naruszeniem prawa, zagrożonym grzywną do 500 zł lub nawet karą pozbawienia wolności do trzech lat w razie przekroczenia granicy „przy użyciu przemocy, groźby podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami”.

Straż Graniczna do ochrony zewnętrznej granicy UE wykorzystuje m.in. system 25 wież obserwacyjnych, z których sześć znajduje się na odcinku z Federacją Rosyjską. Pozwalają one obserwować sytuację na granicy 24 godziny na dobę, w każdych warunkach pogodowych.

Autor: PAP
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w granica, mandat, straż graniczna
Był poszukiwany czerwoną notą Interpolu. 59-latek został zatrzymany na przejściu w Grzechotkach

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach zatrzymali obywatela Rosji, poszukiwanego czerwoną notą Interpolu. 10 lipca mieszkaniec Moskwy próbował wjechać do Polski. Okazało się, że 59-latek...

Zamknij
RadioOlsztynTV