Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiceminister Barbara Socha: Zidentyfikowaliśmy obszary, których zmiana wpłynie na dzietność

 

– Z problemem niskiej dzietności Polska zmaga się od 30 lat – mówiła Barbara Socha wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej. W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn podkreśliła, że nie zgadza się z tezą jakoby program 500 plus nie wpłynął pozytywnie na demografię.

Barbara Socha wskazała, że współczynnik dzietności daleko odbiega od takiego, który gwarantuje „zastępowalność pokoleń”:

Wynosi 2,1 dziecka na jedną kobietę w ciągu całego życia, dodam ujemny przyrost naturalny w zeszłym roku na poziomie ponad 100 tys. osób. Spodziewamy się, że ten ujemny wynik będzie wynosił ok. 200 tys. osób co roku.

Wiele innych problemów diagnozuje opracowana przez resort „Strategia Demograficzna 2040”. Wyłoniono w niej 12 obszarów, które utrudniają rodakom realizację planów o powiększaniu i zakładaniu rodziny. Te wymagające pilnego działania to polityka mieszkaniowa, rynek pracy przyjazny rodzicom, rozwój instytucji i różnych form opieki nad dziećmi oraz zdrowie. „Strategię Demograficzną” – po konsultacjach – rząd ma przyjąć we wrześniu.

Wiceminister sugeruje, że gdyby nie program 500 plus to w Polsce urodziłoby się jeszcze mniej dzieci:

Można mówić o różnym efekcie różnych czynników, które się zbiegają. To jest problem niezwykle złożony, tym bardziej potrzebne nam jest działanie kompleksowe, spójne we wszystkich obszarach, które wiemy, że istotnie wpływają na dzietność. My zidentyfikowaliśmy 12 takich obszarów, których zmiana wpłynie na dzietność.

Strategia, o której powiedziała wiceminister Barbara Socha, to dokument opracowany przez resort Rodziny i Polityki Społecznej. Na razie, w formie projektu, jest poddawany konsultacjom, m.in. z samorządowcami. Rząd – zgodnie z planem – ma przyjąć go we wrześniu.

Posłuchaj Porannych Pytań

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania
Podsumowanie akcji „Obiady dla bohaterów”. Prezes Anna Szczepańska gościem Porannych Pytań

Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego było współorganizatorem akcji „Obiady dla bohaterów”. Podczas Porannych Pytań prezes stowarzyszenia Anna Szczepańska opowiada o akcji. Uroczyste podsumowanie „Obiadów dla...

Zamknij
RadioOlsztynTV